Kıbrıs (Lefkoşa) Uçak Bileti

Kolay Rezervasyon
Müşteri Desteği
Taksitli Ödeme

Kıbrıs (Lefkoşa) Hakkında Bilgiler

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en önemli şehri olup bu ülkenin başkentliğini yapmaktadır. Lefkoşa, adanın eğitim, kültür, sanayi ve ulaştırma merkezidir. Lefkoşa, coğrafi olarak Kıbrıs Adası'nın ortasında Mesarya Ovası'nın orta kısmında bulunmaktadır. İklimi olarak ise temmuz ve ağustos ayları en sıcak aylar olup ocak ve şubat aylarında ise Lefkoşa en soğuk dönemini yaşar. Şehrin en fazla yağış aldığı ay ise ocak ayıdır. Ayrıca Lefkoşa bu iklimi ile adanın en sıcak şehrini teşkil etmektedir.

Lefkoşa, bir ada şehri olması sebebi ile çok sayıda medeniyeti üzerinde barındırmıştır. Lefkoşa'nın ilk yerleşimine dair en eski belgeler Milattan önce 3000-4000'i göstermektedir. Yapılan arkeolojik kazılar esnasında Milattan önce 4. yüzyılda Ledra adı verilen bir medeniyetin yerleşik hayata geçtiği ispatlanmıştır.

Lefkoşa şehri, tam anlamıyla Milattan önce 200 yılında kurulmuştur. Milattan sonra Bizans ile beraber şehir önce Bizans akınlarına sonra Arap akınlarına daha sonra ise çeşitli korsan akınlarına uğramıştır. Osmanlı dönemine kadar şehirde Venedik, Ceneviz ve Memluk hakimiyeti görülmekteydi.

Lefkoşa, Osmanlılar'ın eline 1570 tarihinde geçmiştir. Bu dönemden sonra ise adada Türk yerleşimleri ve Türk eserleri baş göstermiştir. Kıbrıs Cumhuriyeti ise 1960 yılında kurulmuştur. Cumhuriyet kurulduktan sonra Lefkoşa üzerinde Türk ve Rum çekişmeleri başlamıştır.

çeşitli olayların neticesinde 1963 yılında Yeşil Hat olarak bilinen şehri ikiye bölen bir çizgi çizildi. 1974 yılında ise bu çizgi kesinlik kazanmıştır. Görüldüğü üzere Lefkoşa şehri, dünyanın en eski şehirlerinden birisi olup üzerinde çok fazla tarihi ve doğal güzelliği bulundurmaktadır. Aynı zamanda şehrin bir ulaşım merkezi olması hem şehri hem de adayı değerli kılmaktadır.

Lefkoşa, bitki örtüsü bakımından zengin olup üzerinde çok fazla sayıda canlı barındırmaktadır. Şehir üzerinde 185 adet bitki türü bulunmaktadır. Bitkilerin yanı sıra kuş türü başta olmak üzere çok sayıda farklı hayvan türleri de şehir içerisinde yer almaktadır.

Kıbrıs (Lefkoşa) Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Kıbrıs (Lefkoşa) Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Ercan (Kıbrıs) Havalimanı
ba-favicon-white