Litvanya Uçak Bileti

Litvanya Hakkında Bilgiler

Litvanya Cumhuriyeti Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Devletleri'nden birisidir.

Litvanya Türkiye saat farkı yoktur. Litvanya Kuzey Avrupa'daki Baltık ülkelerinden birisi olduğu için araba ile ülkemizden Litvanya'ya seyahat etmek zor olabilir. Bu yüzden ülkemizden Litvanya'ya seyahat edecek çoğu kişi uçak ile seyahat etmeyi tercih etmektedir. Avrupa ülkesi olduğu için vize uygulaması Schengen vizesi şeklindedir. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Litvanya'ya bir hafta içerisinde 500'ün üzerinde uçuş gerçekleşmektedir. Bu uçuşların bazıları aktarmasız bazıları 1 aktarmalı bazıları ise 2 aktarmalıdır. Ancak uçuşlar çoğunlukla 2 aktarmalı olmaktadır. Direkt olan uçuşlarda Litvanya Türkiye uçuş süresi 2 saat 12 dakikadır.

Litvanya Türkiye uçak seferleri Aegean Airlines, Aero Airlines, Aeroflot, Air Baltic, Belavia, Brussels Airlines, LOT Polish Airlines, Lufthansa, OLYMPIC AIR, Rossiya-Russian Airlines, Tarom, Turkish Airlines ve Ukraine Intl Airlines firmalarınca gerçekleştirilmektedir. Litvanya uçak bileti almak isteyenler Biletall.com üzerinden Litvanya uçak bileti rezervasyon seçeneği ile biletlerini çok önceden ayırtıp uçuşlarını ucuza gerçekleştirebilirler. ülkemizde de Avrupa'da da THY kendisini kanıtlamış olan bir hava yolu firmasıdır. Dünyanın iyi firmalarından birisi olmasından dolayı İstanbul'dan Litvanya'ya gidecek olan yolcuların büyük bir kısmının Litvanya uçak bileti THY firmasını seçerler.

Litvanya uçak bileti fiyatları uçuşa kalan gün sayısına ve firmaya göre değişiklikler gösterebilmektedir. Biletall.com üzerinden İstanbul Havalimanı'ndan Litvanya'ya giden firmaların bütün uçuşlarını listeleyebilir ve fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Türkiye'de THY kadar olmasa da oldukça sık tercih edilen bir diğer hava yolu firması da Pegasus'tur. Ancak Litvanya uçak bileti Pegasus firması tarafından satılmamaktadır. Bunun yerine Biletall.com'da ki çeşitli firmaların Litvanya Türkiye uçak saatleri içerisinden size uygun olan Litvanya Türkiye uçak bileti fiyatları listesini görebilir ve listedeki Litvanya Türkiye uçak biletleri içinden uygun ve ucuz bileti alabilirsiniz.

Litvanya uçak bileti ile Litvanya'ya gidecek olan yolcuların Schengen vizesi almaları gerekmektedir. özel pasaport veya hizmet pasaport sahibi olan bireyler Litvanya'ya vizesiz girebilmektedir.

Litvanya vizesi için randevu alarak veya direkt olarak konsolosluğa gidebilirsiniz. Vize işlemleri 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Litvanya'da yaz ayları oldukça sıcak ve kuru geçmektedir. Gün sonlarına doğru ise yağmur yağabilmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar -20 dereceye kadar düşer. Ancak kış aylarında ortalama sıcaklık -5 derecedir.

Litvanya tipik bir Kuzey Avrupa ülkesidir ancak aşırı derecede soğuk değildir. Eğer ilkbahar aylarında giderseniz ülkenin yeşil halini görebilirsiniz. ülkede ormanlara ve doğaya oldukça saygı gösterilmektedir bu yüzden de ülkede ormanlar oldukça meşhur ve etkileyici güzelliktedir.

Litvanya'nın Başkenti

ülkenin başkenti Vilnius kentidir. ülkenin büyük şehridir. Şehirde 1500'den fazla tarihi eser bulunmaktadır.

Litvanya'nın Nüfusu - Litvanya'nın Resmi Dili

Litvanya toprak açısından geniş alanlara yayılmış bir ülke olsa da nüfusu oldukça azdır. ülkenin nüfusu 2,872 milyondur.

Litvanya'nın Para Birim

2004 yılında Avrupa Birliği'ne giren Litvanya 2015 yılında Euro kullanmaya başlamıştır. Ancak bazı yerlerde Litvanya Litası kullanıldığını görmek mümkündür.

Litvanya'da Saat Kaç?

Litvanya'ya ilk defa gidecek olanlar Litvanya Türkiye arası uçakla kaç saat diye merak etmektedir. çünkü Litvanya Kuzey Avrupa ülkesidir ve ülkemizdeki insanların pek çoğu orası ile ülkemizin saat farkını ve yolculuk süresini bilmemektedir. Litvanya ile Türkiye arasındaki direkt uçuşlar 2 saat 12 dakika sürmektedir. Litvanya Türkiye saat farkı yoktur. ülkemiz ile Litvanya aynı zaman dilimindedir. Ancak bu durum sadece yaz aylarında böyle olmaktadır. Kış aylarında saat farkı 1 saat olmaktadır. Yani ülkemiz 1 saat ileride olmaktadır.

Litvanya'da Ne Ucuz? Litvanya'dan Gelirken Ne Getirilir?

ülkede alışveriş kültürü son derece gelişmiştir. Avrupa ülkelerinde genellikle görmeye alışık olduğumuz büyük alışveriş merkezleri yerine bu ülkede fuarlar ve çarşı kültürü oldukça gelişmiştir. Litvanya'dan dönecek olan yolcular yakınlarına hediye almak isterlerse bu fuar ve çarşılarda pek çok hediye bulabilirler. İlginç gelebilir ama 2. El kıyafetler, bardak, buzdolabı süsü, sanatçıların resimleri, takılar, ilginç atkı ve eldivenler, geometrik tasarımlar, ahşam süs ve dini eşyalar ve heykeller sıklıkla karşılaşacağınız ve hediye olarak alabileceğiniz eşyalardır.

Biletall.com'dan online olarak alabileceğiniz en ucuz Litvanya uçak bileti ile uçak biletinizi ucuza getirebilir ve Baltık ülkesi olan Litvanya'ya daha çok para ayırarak gönlünüzce gezebilirsiniz.

Litvanya'nın başkenti olan Vilnius şehrinin tarihi 14. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Şehirdeki Arnavut kaldırımları, rengarenk ve eski evler, göz alıcı manzaralar şehri güzelleştirmektedir. Şehir tarihi barok yapıları ile bilinir. Şehir tarihi merkezi UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır.

ülkede ormanlar bir hayli geniş bir alan kaplamaktadır ve eğer ilkbahar ve yaz aylarında giderseniz Gediminas Kalesi'ni de barındıran bir tepedir. Bu tepede özellikle de gün doğumu veya gün batımında ortaya çıkan şehrin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Tarihinde pek çok Yahudi'ye ev sahipliği yapan ve sonrasında ise Naziler tarafından neredeyse tamamının öldürüldüğü Litvanya'da pek çok ilginç ve modern müze vardır. Oldukça zengin içeriğe sahip olan müzelerde hem baroklara hem de Yahudilere özgü pek çok kalıntı bulunmaktadır. Ayrıca müzelerin ilginç mimarisi de ilginizi çekecektir.

Litvanya mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır ve Türk mutfağına çok benzemektedir. Hem tatlıları hem tuzluları hem de et yemekleri ile meşhur olan Litvanya mutfağında tatmanız gereken pek çok lezzet bulunmaktadır.

Biletall.com ayrıcalığı ile alabileceğiniz Litvanya ucuz uçak bileti ile ülkeye geldikten sonra ülkedeki oldukça etkileyici ve tarihi şehirleri gezebilirsiniz.

Vilnius

Şehirde ulaşım oldukça gelişmiş ve basittir. Şehrin eski bölgesindeki mimariler oldukça etkileyicidir. Şehir ülkenin başkenti olmasının yanı sıra ülkenin ekonomi, eğitim ve kültür açısından gelişmiş şehridir. Şehirdeki modern ve tarihi müzeler her yıl şehre gelen turistlerin çok ziyaret ettikleri yerlerdir.

Kaunas

Şehirdeki üniversite sayesinde 300 binlik nüfusun neredeyse 70 bini üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Litvanya'nın eski başkenti olan şehir ülkenin etkileyici şehridir. Oldukça düzgün bir şehir yapısı olan Kaunas'ta çarpık kentleşme neredeyse 0. Şehrin ekonomisi demir- çelik, elektrikli makine üretimi, kimya ve tekstile dayanmaktadır.

Klaipeda

Şehir Litvanya'nın kuzeybatısında yer almaktadır ve Baltık Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır. Hatta şehirde denizcilikte önemli ölçüde gelişmiştir. Şehir tarihinde Töton şövalyeleri, Prusya Dükalığı, Prusya Krallığı, Alman İmparatorluğu'nun himayesi altına girmiş tarihi bir şehirdir. Şehirde 1992 yılında nüfus 207 bin iken 2011 yılında 178 bine düşmüştür. Şehir tarihi açıdan zengin bir geçmişe sahip olsa da şehirde fazla tarihi eser bulunmamaktadır. Bunun yerine şehirde pek çok heykel yer almaktadır.

Litvanya ucuz uçak bileti için arama yapan kişiler Biletall.com üzerinden Litvanya ucuz uçak biletifiyatları listesine ulaşabilir ve buradan oldukça uygun fiyatlara bilet alabilirler.

Litvanya'da Deniz Turizmi için Nerelere Gidilir?

Deniz turizmi açısından pek gelişmiş bir ülke olmayan Litvanya'da denize giren kişi sayısı çok azdır ancak gittiğiniz zaman Preila, Karkle, Smiltyne, Palanga, Nida, Klaipeda gibi bölgelerde denize girmek mümkündür.

Litvanya'dan Ne Alınır? Alışveriş Yapılacak Yerler

Litvanya fuar ve Pazar kültürü gelişmiş olan bir ülkedir. özellikle fuar günlerinde ülkenin farklı yerlerinden bir araya gelen zanaatkarların eserlerini, ahşap dini sembolleri, ilginç takıları, ülke ile özdeşleşmiş olan atkı, bere ve patikleri hatta ülkenin tarihini temsil eden çeşitli heykelleri görebilir ve alabilirsiniz.

Litvanya'nın Doğal Güzellikleri

Litvanya Türkiye uçak bileti ile Baltık ülkelerinden birisine gelen bireylerin gezip görebileceği pek çok doğal güzellik vardır. ülkede ormanlara çok büyük önem verilmektedir. ülkenin nüfusu az olmasına ve stresin olmamasına rağmen ormanlarda kendinizi doğa ile baş başa bulabilir ve rahatlayabilirsiniz. Şehirlerin merkezlerinde de sayıları bir hayli fazla olan Litvanya adeta bir yeşil cennet.

Litvanya'da Gezilecek Tarihi Yerler

Trakai Adası Kalesi, Hill of Crosses, Gediminas' Tower, Şafak Kapısı, Church of St. Anne, Vilnius Katedrali ülkedeki başlıca tarihi eserler arasındadır. Litvanya'da pek çok topluluk yaşamıştır. Bu yüzden ülkede pek çok müze, heykel ve tarihi yapı yer almaktadır.

Litvanya Gezi Rehberi

Eski baroklara ait pek çok yapının bulunduğu ülkede pek çok müze vardır. Nüfus açısından oldukça az bir nüfusa sahip olan ülkenin başkentinde nüfus 550 bindir. ülkede ormanlar büyük bir yer kaplamaktadır bu yüzden yeşil cennet olarak anılmaktadır. Geniş ve boş olan yollar ağaçlar ile kaplıdır ve böylece ülkede oldukça ferah ve sakin bir hava mevcuttur. ülkede taksiler oldukça ucuzdur. özellikle kış aylarında gideceğiniz yerlere taksi ile gitmek neredeyse bedavaya mal olacaktır. Her gün sabah 5'ten akşam 12'ye kadar ülkedeki troleybüsler, minibüsler ve otobüsler hizmet vermektedir. Ayrıca internetten bisiklet kiralayarak ta ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ulaşım ağı oldukça gelişmiş olan ülkede ulaşım için ödenen bilet fiyatları da çok ucuzdur. ülke genelinde ulaşım için kullanılan elektronik kart ücreti 1,5 Euro'dur. Tek seferlik bilet ücreti 1 Euro 10 gün için ise 15 Euro'dur.

Siz de Biletall.com'dan alabileceğiniz en ucuz Litvanya uçak bileti ile Litvanya'ya gelip buradaki leziz yemekleri deneyebilirsiniz.

çorbanın Litvanya Usulü, Borş

İlginç bir lezzet olan borş çorbasını deneyenler ya çok sevmektedir ya da hiç sevmemektedir. Pancar, patates, haşlanmış yumurta ve baharatlardan oluşan bu çorba rengini pancardan almaktadır ve rengi pembedir.

Ekşi Kremanın Lezzetli Hali, Cepelinai

Ekşi krema, pastırma ve patatesten oluşan bu köfte yemeği Litvanyalılar'ın ulusal yemeğidir. Bu köftelerin et kullanılmadan yapılanları da mevcuttur. Bu yemeği patatesli içli köfte olarak ta düşünebilirsiniz.

Mantının Litvanya Usulü, Dumplings

Türk mutfağında oldukça meşhur olan mantının karşılığı olan köfte dünyanın pek çok yerinde meşhurdur. Ekşi bir krema ile beraber servis edilen bu yemeği ülkede pek çok yerde tadabilirsiniz.

Litvanya Usulü Cola; Gira

Siyah çavdar ekmeğinden elde edilen bu içeceği Litvanyalılar'ın kolası olarak düşünebilirsiniz.

Mantarı Andıran; Grybukai

Atıştırmalık olarak tüketilen bu yemek turistler tarafından çok sevilmektedir. Görünüşü mantara benzese de mantar değildir sadece şekilleri benzemektedir. Ayrıca Hindistan cevizi, karanfil ve tarçın ile de tatlandırılmaktadır.

Litvanya'da Yenecek Güzel Yemekler

Juoda duona Litvanya'da yerel halkın çok eskiden beri tükettiği geleneksel bir çavdar ekmeği. Kugelis yemeği ise patatesli lazanyaya benzemektedir. Bir diğer meşhur lezzet ise vederai. Bağırsaktan yapılan ve patates ile doldurulmuş bir çeşit sosistir. Varskes surelis tatlısı da ülkede oldukça popülerdir. Peynir ve çikolata karışımından oluşan bu tatlı turistlerin sevdiği tatlılardandır.

Litvanya Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Popüler Litvanya Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Vilnius Havalimanı
Siauliai Havalimanı
Pajuostis Havalimanı
Kaunas Havalimanı
Barysiai Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Palanga Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Daugavpils Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Klaipeda Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs

Tüm Şehirlere Uçak Biletleri

flight
ba-favicon-white