Budapeşte Uçak Bileti

Budapeşte Kalkışlı En Çok Uçuş Düzenlenen Ülkeler

Budapeşte Hakkında Bilgiler

Macaristan'ın başkenti olan Budapeşte, milattan önce 1000 senelerine kadar dayanmış olan çok verimli bir tarihe sahip olan bir şehirdir. Dokuzuncu yüzyılın son zamanlarına doğru Doğu Avrupa'ya gelmiş olan Macar boyları Macar Krallığı'nı kurmuştur. önceki zamanlarda Roma İmparatorluğuna dahil olan Macaristan, imparatorluğun yıkılmasıyla kendi krallıklarını kurmuşlardır. Ardından Avusturya - Macaristan İmparatorluğu'nun bir kısmı haline gelmiştir.

Reform dönemi zamanları içerisinde şehrin ilk gelişme bombası patlamıştır. Tuna Nehri ve Macar Ulusal Müzesi'nin iki kenarını birbirine bağlamış olan Zincir Köprüsü de bu dönem içerisinde inşa edilmiştir.

1873 senesinde üç il; Buda, Pest ve Eski Buda'nın birleşmesi ile Avrupa içerisinde hiç yaşanmayan bir olay yaşanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında komünist rejimin hakim olduğu bu ülkede, 1989 senesinde parlamenter rejime geçip, cumhuriyet ilan edilmiştir.

Yeni olan Macarların yaklaşık olarak üçte biri Macaristan dışında yaşamaktadır. Bilhassa Romanya içerisinde yaşayan yerli Macarlar savaş dönemleri içerisinde ülkeyi zorunlu biçimde terk etmişlerdir.

Budapeşte Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Budapeşte Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Ferihegy Havalimanı
flight
ba-favicon-white