Türkmenistan Uçak Bileti

Türkmenistan Hakkında Bilgiler

Orta Asya Türk devletlerinden biri olan Türkmenistan, Türksoy üyesi bir ülkedir.

Türkmenistan'a uçuşlar İstanbul Atatürk Havalimanı ile sağlanıyor. Talebe göre uçuş sefer sayısında farklılıklar söz konusu olsa da günde az 5- 10 sefer yapılmaktadır. Atatürk Havalimanı'ndan Türkmenistan'a uçuş yapan hava yolu firmaları arasında Belavia Belarusian Havayolları, Lufthansa, Azerbaijan Havayolları, Ukrayna Havayolları, Emirates, Aeroflot Russian Havayolları, Türk Havayolları, Air Naimbia yer alıyor.

Bu firmalardan herhangi birinden Türkmenistan uçak bileti alabilirsiniz. Böylece ülkeye ulaşım kolaylıkla sağlayabilir ve Biletall.com internet sitesinden erkenden Türkmenistan uçak bileti rezervasyon yaptırılabilirsiniz. Sonrasında gönül rahatlığı ile seyahatinizi yapmanız mümkün.

Genelde Türkiye'den Türkmenistan'a gidişlerde tercih edilecek hava yolu markası Türk Hava Yolları'dır. Türk Hava Yolları üzerinden bilet alarak ülkeye gitmek isteyenler Türkmenistan uçak bileti THY kelime grubunu Biletall.com'da aratarak uygun Türk Havayolları biletlerini keşfedebilir. Biletall.com bu konuda seyahat edecek kişilere iyi yöntemle yardım etmektedir. Türkmenistan uçak bileti fiyatları da aratmanın sonucunda karşınıza gelir. Kişiler bütçesine uygun olan bilet fiyatını tercih edebilir.

Türkmenistan Türkiye uçak saatleri de Biletall.com sayesinde kolaylıkla öğrenilebilir. Kişi biletini istediği sınıftan da alabilir. Sınıflara özel bilet fiyatları da Biletall.com içerisinde kişinin karşısına çıkarılır.

Türkmenistan Türkiye uçak bileti almanın yanı sıra vize almak da şarttır. çünkü Türkmenistan Türk vatandaşlarından vize isteyen bir ülkedir.

Türkmenistan'a seyahat edilirken Türkmenistan Türkiye uçak biletleri almadan önce ya da aldıktan sonra mutlaka vizeye başvurmak gerekir. Vize sadece bordo yani umumi pasaportlar için geçerlidir. Diğer pasaportlara sahip kişiler 90 gün süreyle vizesiz şekilde Türkmenistan'a gidebilir. Türkmenistan Türkiye uçak bileti fiyatları da ortalama bir ücrete sahiptir.

Türkmenistan kış aylarında çok fazla soğuk ve kar yağışlıdır yaz aylarında ise oldukça sıcaktır. Bu nedenle turistik gezi yapmak isteyen kişiler bahar aylarını tercih etmelidir. Nisan-mayıs ve eylül-ekim ayları Türkmenistan'ı gezmek için uygun zamanlardır.

Orta Asya'da bulunan ülke İpek Yolu'nun önemli duraklarından biriydi. Konumu itibari ile oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır. Doğal gaz, petrol ve pamuk ile ekonomisini dengede tutan bir ülkedir.

Türkmenistan'ın Başkenti

Türkmenistan'ın başkenti, ekonominin de merkezi olan Aşkabat kentidir.

Türkmenistan Nüfusu - Türkmenistan Resmi Dili

Türkmenistan'ın nüfusu 5 milyonun üzerindedir. Kullanılan resmi dili ise Türkmence şeklinde belirlenmiştir.

Türkmenistan Para Birimi

Türkmenistan içerisinde kullanılan para birimi Türkmenistan Manatı'dır.

Türkmenistan'da Saat Kaç?

Türkmenistan'ın saati Türkiye'den 2 saat ileridedir. Türkiye'de saat 12.00 iken Türkmenistan'da 14.00'dır. Türkmenistan Türkiye saat farkı oldukça azdır.

Türkmenistan'da Ne Ucuz? Türkmenistan'dan Gelirken Ne Getirilir?

Türkmenistan oldukça gelişmiş bir pamuk üreticisidir. Bu nedenle de giyim ve dokumacılık alanında gelişmiştir. özellikle Türkmenistan'dan hem kendine hem de sevdiklerine hediye almak isteyenler kilim, halı alabilirler. Bu konuda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Geleneksel kıyafetler, farklı desende kıyafetler alınabilir. Türkmenistan bu açıdan birçok çeşitte ürüne sahiptir.

Kişiler Biletall.com sayesinde Türkmenistan ucuz uçak bileti alma imkanına sahip olabilirler. Böylece hızlı, ekonomik, keyifli, kolay bir uçuş söz konusu olabilir.

Türkmenistan yazları çok sıcak olan bir bölgedir. Ancak buna rağmen ülkede tatil yapmak isteyenler için uygun bölgeler bulunmaktadır. çöl sıcaklarından kaçmak isteyen kişiler Avaza'ya gidebilir. Büyük bir tatil alanı olarak tasarlanmıştır. Hala daha bölgeye yapılan yatırımlar devam etmektedir.

ülke oldukça eski ve tarihi bir yerdir. Tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. özellikle de Türkler açısından önemli bir bölgedir. Eski şehir yerleşim yerleri de burada bulunuyor. Farklı yerleri görmek isteyen kişiler mutlaka Türkmenistan'a uğramalıdır.

Türkmenistan mutfağı Türk mutfağı ile benzerlikler gösteriyor. Ancak bilinen yemekleri daha farklı şekillere sokarak tatlarında farklılık oluşturuyor. Mutlaka denenmesi gereken Türkmenistan mutfağı oldukça çeşitli ve lezzetli yiyeceklere ev sahipliği yapıyor.

Türkmenistan üzerinde pamuk yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Bu durum dokumacılığı da geliştirmiştir. Eğer göze hitap eden tasarımlar görülmek isteniyorsa ve hediye olarak çeşitli kilimler ve halılar alınmak isteniyorsa Türkmenistan bunun için uygun bir seçenek olacaktır.

40 yıldır bir çukurun içerisinde sönmeyen ateş olarak bilinen Cehennem Kapısı görülmeye değerdir. Görsellik açısından cehennemi andırıyor. çünkü büyük bir obruk içerisinde yere açılır şeklinde görülüyor. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Türkmenistan için bilet almak isteyenler Biletall.com'u tercih ederek En ucuz Türkmenistan uçak bileti bu sayede alınabilir. Ardından ülkenin birbirinden güzel ve farklı şehirlerini gezme imkânı yakalanabilir. Farklı yerleri görmek isteyen kişiler için mutlaka uğranması gereken bir ülkedir.

Aşkabat

Türkmenistan'ın başkenti olmasının yanı sıra önemli şehirlerinden biridir. Adının anlamı ise Aşkın Şehri'dir. çoğu kişi şehre bu adla da seslenmektedir. ülkenin güneyinde olan bu şehir İran sınırından 26 km uzakta yer almaktadır. Şehirde liman ve uluslararası havalimanı da bulunuyor. Tekstil, gıda, elektroteknik, makina gibi birçok alanla şehir gelişimini sağlar. çoğu görülmesi gereken alanlar Aşkabat'ta yer alır. İlgisi olan kişiler mutlaka giderek Aşkabat'ı gezmelidir.

Balkan

Türkmenistan'ın illerinden biri olan Balkan, özbekistan, Kazakistan ve İran'a sınırı olan bir ildir. Ayrıca Hazar Denizi'ne de sınırı bulunmaktadır. Bu il oldukça önemlidir. Gezme, yeme ve içme özelliklerinin yanı sıra oldukça önemli enerji rezervlerine de sahiptir. Türkmenistan'ın büyük doğal gaz, petrol üretimi burada gerçekleşmektedir. Bu nedenle yer altı zenginliği açısından önemli bir bölgedir. ülkenin çoğu zenginliği buradan sağlanmaktadır.

Daşoğuz

Bir diğer önemli illerden biri de Daşoğuz adı verilen bölgedir. Bu il özbekistan'a sınır olması özelliği ile bilinir. Ayrıca Daşoğuz'da bulunan Köneürgenç adlı bölge UNESCO'nun Dünya Miras Listesine dahil olan bir bölgedir. Mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerden biridir. İlgi çekicidir.

Türkmenistan'da geniş çaplı gezi yapmak isteyen kişiler Türkmenistan Türkiye uçak seferleri konusunda gerekli bilgiyi Biletall.com üzerinden alabilir. Sonrasında ise harika vakit geçirme olanağı kişilere sunulmaktadır.

Türkmenistan'da Deniz Turizmi İçin Nerelere Gidilir?

Türkmenistan deniz turizm imkanına sahip olan bir bölgedir. Birçok imkânı sunmasının yanında özellikle de denizden yararlanmak isteyen, tatil keyfi yapmak isteyen herkes Avaza bölgesine gidebilir. Burada şimdilerde geniş bir turizm alanı oluşturulmaktadır. çöl sıcaklarından sıkılan herkesin uğrayabileceği bir alandır.

Türkmenistan'dan Ne Alınır? Alışveriş Yapılacak Yerler

Seyahat yapmak için aldığınız biletler ile Türkmenistan Türkiye uçuş süresi ortalama bir zamana sahiptir. Yani yaklaşık 2 saatte gidiş sağlanır. Gittikten sonra alışveriş yapacak birçok alanı Türkmenistan'da bulmak kolaydır. Türkmenistan içerisinde alışveriş yaparken alınması gereken ürünler arasında el dokumacılığı sonucunda oluşan halılar, kilimler, geleneksel kıyafetler bulunur. Bu ürünler alınarak unutulmaz ve kalıcı hediyelik eşyalara sahip olunabilir. özellikle Aşkabat'ta alışveriş yapmak için birçok alan bulunmaktadır.

Türkmenistan'da Gezilecek Tarihi Yerler

Türkmenistan'da gezilecek birçok tarihi alan bulunmaktadır. Bu tarihi alanlar arasında Türkmenbaşı Ruhi Camii, Cehennem Kapısı, Nisa, Bağımsızlık Anıtı, Türkmen Halı Müzesi, Mary Müzesi, Gonur Debe, Tarafsızlık Anıtı, Aşkabat Şehri gezilecek tarihi yerler arasındadır. Türkmenistan keyifli bir yerdir. Eski zamanlardan kalma birçok ize rastlamak mümkün olmaktadır.

Türkmenistan Gezi Rehberi

Kişiler Türkmenistan uçak bileti fiyatları konusunda bilgi edindikten sonra kolaylıkla ülkeye ulaşabilir. ülkeye gittikten sonra ilk gezilmesi gerekilen bölge başkent olan Aşkabat'tır. Aşkabat içerisinde gezmek için otobüsler kullanılır. Geniş bir otobüs ağı bulunur her yere ulaşım kolay sağlanır. Ayrıca taksiler de ulaşım için tercih edilebilecek araçlardır. Bunun dışında araç kiralama şansınız da bulunuyor. Ancak yabancı kişilerin araba kullanması yasaktır bu nedenle şoför kullanılması daha doğru olacaktır. Aksi takdirde ceza yazılma durumu söz konusu olabilir.

Ulaşım sağlanmak istendiği takdirde Türkmenistan Türkiye arası uçakla kaç saat sorusu sorulabilir. ülkeye geldikten sonra ise mutlaka ülkenin farklı tatları denenmelidir. Bunun için birçok olanağınız vardır.

Kat Kat Görüntüsüyle, Badamjan Gatlamasy

Kat kat görüntüsü ile Türkmenistanlıların sevdiği tatlardan biri olarak görülmektedir. Lezzetli olarak da adlandırılan bu yiyecek dairesel şekilde doğranan patlıcanlardan oluşur. Bu patlıcanlara çeşitli sebzeler de eklenir. Türkiye'de ki mücvere benzetilir.

Hamurun Lezzetli Hali, Fıtçi

önceden hamur mayalanır ve bekletilir. Ardından ise bu hamurun içerisine yine önceden hazırlanan kıymalı iç harç eklenir. Sonra mini tart kalıplarının içerisine koyulur. Oldukça minik ancak lezzetli olan bu yiyeceği neredeyse her restoranda bulmak mümkündür.

Türkmen çorbası, Shurpa

Türkmen çorbası olarak da adlandırılabilecek olan bu yiyecek oldukça sağlıklıdır. Türkmenistan'da bağışıklık sistemi yükseltici yiyecek olarak görülmektedir. İçerisinde patates, havuç gibi sebzeler yer alır. Ayrıca koyun ya da dana eti de içerisine ekleniyor. İsteğe göre et çeşidi farklılık gösterebilir. Denenbilecek bir yiyecektir.

Gelin Budu Köfte

Tamamıyla Türkiye'de kadın budu köfte olarak geçen köfteye benzerdir. Ancak adı farklıdır. Bu yiyeceği de her restoranda ve evde bulmak mümkündür. Pilav ya da sebzelerle servis edilir. Oldukça hoş bir tada sahiptir.

Türkiye'nin de sevilen ve vazgeçilmez tatlarından biri olan mantı Türkmenistan'a özel şekilde yapılıyor. Türkmenler Türklere göre mantıyı biraz daha büyük yapmaktadır. Ve dört köşeden kapatmak yerine bohça şeklinde kapama yapılır. Ancak içerisine sadece kıyma koyulmaz. İsteğe göre peynir ya da patates de koyulabilir. üzerine ise yoğurt ve kızartılmış tereyağı eklenir. Oldukça lezzetli bulunan bu tadı mutlaka denemek gerekir. Türk mantısına benzese de farklı bir tattır.

Türkmenistan'da Yenecek Güzel Yemekler

Türkmenistan'da kendi kültürüne özgün birçok yemek bulunmaktadır. Bu yemeklerde shurpa, gelin budu köfte, fitçi ve çeşitli hamur işi yemekleri olmaktadır.

Türkmenistan Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Popüler Türkmenistan Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Dasoguz Havalimanı
Mary Havalimanı
Ashgabat Havalimanı
Turkmenbashi Havalimanı
Turkmenabad Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white