Selçuk Otobüs Bileti

Selçuk Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Selçuk; ülkemizin Ege bölgesinde yer alan İzmir'in özel ilçelerinden biridir. 295 km2 yüzölçümüne sahip olan ilçenin doğusunda ve güneyinde Aydın il merkezi, batısında Ege denizi, kuzeyinde Torbalı, kuzeybatısında Menderes ve kuzey doğusunda ise Tire ilçesi bulunmaktadır.

Aydın dağlarının topraklarının uzantıları İzmir ilinin güney köşesinde bulunan Selçuk ilçesinin topraklarını engebelendirir. İlçe geçimini turizm ve tarımdan sağlıyor. İlçede başlıca yetişen ürün ve gıdalar; pamuk, zeytin ve üzümdür.

Selçuk Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Selçuk ilçesine otobüs bileti aldıktan sonra eğer ilçeye tarihi yerleri yapıları gezip görmek, doğal güzellikleri keşfetmek için gidiyorsanız, vakit kaybetmemek açısında gezeceğiniz yerlerin listesini yapabilirsiniz. Bunun dışında bu yerlere nasıl gidebileceğiniz hangi ulaşım araçları ile daha çabuk varabileceğiniz hakkında fikirler edinebilirsiniz. Selçuk seyahatiniz için bütçenize uygun bilet noktalarını internet üzerinden araştırabilirsiniz.

Selçuk'u Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  1. Farklı uygarlıkların, dinlerin ve kültürlerin kesiştiği nokta Selçuk ilçesidir.
  2. Tarihte ev sahipliği yaptığı uygarlıkların kalıntılarını günümüze kadar taşımayı başarmış bir yerleşim birimidir. İlçeyi ziyaret ederek bu kalıntıları görebilirsiniz.
  3. Doğal güzellikleri ile misafirlerine huzur dolu, sakin, dinlendirici bir tatil imkânı verir.
  4. İlçe tarihte önemli yerleşim yeri olan Efes Antik Kenti gibi önemli yerlere sahiptir.
  5. İlçe su sporları için ideal bir yerdir.

Selçuk Gezilecek Yerler

Asırlardır ayakta kalmayı başaran tarihi kalıntıları, dünyaca ünlenen Efes Antik kenti, şarabı ile ünlü Şirince köyü, huzur kokan atmosferi ve bahçe içinde konumlanmış küçük evleri ile sizleri büyüleyen Selçuk ilçesinde gezip görebileceğinizi tarihi yerler, kiliseler, mağara ve plajlar yer almaktadır.

Gezinize tarihi yerden başlamak isterseniz; Casus Müzesi, Selçuk kalesi, Efes Antik kenti, Saadet Hatun Hamamı Müzesi ve Artemis tapınağını ziyaret edebilirsiniz. Bunların dışında; Hadrian tapınağı, Artemis Tapınağı, Efes Meryem Ana Kilisesi ilçenin çok bilinilen ve ziyaret edilen kilise ve tapınakları olurken; Pamucak Plajı, Kurudağ mağarası ve Yedi Uyuyanlar mağarası de ilçenin gezip görülecek plaj ve mağaraları arasında yer alıyor.

Selçuk'ta Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Efes Antik Kenti ile meşhur olan Selçuk ilçesinin meşhur içeceği şaraptır. Gezip görülecek yerleri kadar yöresel lezzetler bakımından da akıllarda kalacak ilçede Ege mutfağının lezzetleri hâkimdir. Sardalya buğulaması, Midye tava, Midye dolma, Kumru ve Priştine kebabı yemeniz tavsiye ettiğimiz lezzetlerdendir. Ayrıca ilçede tadı ile ünlü olan çöp şişinin tadına mutlaka bakmalısınız.

bus
ba-favicon-white