Adana Otobüs Bileti

Adana Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

AdanaTürkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nin doğu kısmında yer almaktadır. Ceyhan ve Seyhan olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Seyhan Irmağı Adana'nın tarımını canlandıran büyük etkendir.

Seyhan ve Yüreğir şehir merkezini oluşturmaktadır. Türkiye'nin nüfus olarak büyük 4. şehridir.

Adana'yı Ziyaret Etmek İçin önemli 5 Sebep

Tarihi önemli yerlerinin olması,

Mutfaklarının çok geniş bir kültür olması,

Düzenli olarak yapılan festivaller ve şenlikler,

Seyhan Barajı,

Türbe, Makam, Yatır ve Evliya gibi dini gezi alanlarının olması.

  Adana'ya Nasıl Gidilir?

  Adana'ya kolaylıkla otobüs firmalarıyla gitmeniz mümkündür. Günün her saatinde merkez noktalardan otobüs bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra hava yolu taşımacılığı ile de kolaylıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz.

  Her gün kolaylıkla Şakirpaşa Havalimanı'na bilet bulmanız mümkündür.

  Adana'da Ulaşım Nasıldır?

  Adana'da ulaşım il merkezinde genellikle otobüsler kullanılmaktadır. İlçelerde ise dolmuşlar tercih edilmektedir.

  İl merkezlerindeki belediye otobüslerini kullanabilmeniz için kartınızın ve ya tek kullanımlık geçiş biletinizin olması gerekmektedir.

  Adana'da Gezilecek Yerler

  Adana'nın genel olarak hemen hemen her yerini saatlerce gezebilirsiniz güzel vakitler geçirebilirsiniz. Bu konuda oldukça geniş bir kültürler geçmişi bulunan Adana'nın başlıca gezilmesi gereken yerleri;

  Adana Taş Köprü

   Adana'nın sembolü olarak da bilinmektedir. Roma Dönemi'nde yapılmış olan günümüzde Seyhan ve Yüreğir ilçe merkezlerini birbirine bağlamaktadır.

   Adana Ulu Cami

    Adana'nın sembol yapılarındandır. 1541 yılında tamamlanmış. Ramazanoğlları Beyliği tarafından inşa edilmiştir.

    Adana Arkeoloji Müzesi

     Tarih boyunca bir çok kez taşınmış olan şu an şehrin merkezinde Reşatbey'de ziyarete açılmıştır. çukurova bölgesinde çıkarılan eserler sergilenmektedir. Giriş ücreti olarak 5 TL alınmaktadır. Müze kartı olanlar kullanabilirler.

     Adana çarşı Hamamı

      Ramazanoğulları tarafından yaptırılan haman 1529 yılından bugüne kadar açıktır. Büyük saatin tam karşısında olan haman yarım gün bayanlara yarım gün erkeklere olarak işletilmektedir.

      Adana'da Ne Yenir? Hangi Yemek Meşhurdur?

      Adana denilince akla ilk önce tabi ki kebabı gelmektedir. Adana'yı ziyarete gelenlerin her zaman ilk tercihi adana kebabı olmaktadır.

      Bunun yanı sıra bir çok kendilerine özgün yemekleri vardır bunlardan bazıları ; Yüksük çorbası, Analı Kızlı çorbası, Hamiş, Karakuş, Muhlata, Karsambaç, Bici Bici, Aşlama, Şırdan.

      Adana'nın Tarihi Mekanları

      Hasan Ağa Camii, Ramazanoğlu Konağı, Kozan Kalesi ve Manastırı, Ulu Camisi önemli tarihi mekanlarıdır.

      Adana İçin önemli Telefon Numaraları

      Büyük Şehir Belediyesi :0 322 455 35 00/ Adres : Reşatbey Mah. Atatürk Cad. Seyhan/Adana

      Otogar Müdürlüğü :0 322 428 20 47

      Merkez Jandarma Komutanlığı :0 322 324 93 25

      Ceyhan Devlet Hastanesi :0 322 611 30 57 / Adres : Ulus Mahallesi, Hastane Cad.

       Adana Seyahat Yazıları

       • Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir? Adana’nın Yöresel Lezzetleri

        Adana’ya seyahat için giden herkesin mutlaka aklına gelen “Adana’da ne yenir? Adana’da yemek nerede yenir? Adana’da ne nerede yenir? Adana’nın en meşhur yemekleri neler?” gibi sorular için sizlere Biletall ekibi olarak bu merakınızı giderecek cevaplar derledik. Araştırmalarımıza göz atabilir ve sizlere tavsiye ettiğimiz yemekleri deneyebilirsiniz. Adana mutfağı neredeyse ülkenin her kesiminin merak ettiği ve lezzetlerini …

        Devamını Gör
       • Adana Gezilecek Yerler, Adana da Nereye Gidilir?

        Birçoğumuzun kebabın memleketi olarak bildiği Adana bundan çok daha fazlası aslında. Ülkemizin Güney kesiminde yer alan Adana’ya gitmeden önce, “Adana gezilecek yerler” diye bir araştırmakta fayda var. Türkiye’nin en fazla nüfusa sahip altıncı şehri olan Adana, 15 ilçeye sahip bir büyükşehirdir. Genel olarak ılıman bir iklime sahip olan bu Akdeniz şehrinin kuzeyinde kış aylarında kartopu …

        Devamını Gör
       • Adana’da Tatmanız Gereken 5 Yöresel Lezzet

        Ülkemizin dünyaca tanınan, en önemli özelliklerinden biri de her yöresiyle ayrı ün salmış olan mutfağıdır. Ülkemizin bu leziz yöreleri içinde ilk akla gelen, başı çeken, ülkemizin dünya mutfağında adını duyuran yemekler Adana yemekleridir. Kırmızı et, sakatat, hayvansal yağlar, acısıyla ünlü biber, baharat ve bulgur tüketiminin ön plana çıktığı Adana mutfağı; Güneydoğu ve Akdeniz kültürlerini bir …

        Devamını Gör
       bus
       ba-favicon-white