Ankara Otobüs Bileti

Ankara Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti olan Ankara ili Türkiye'de kalabalık 2. şehir ve dünya genellemesinde 38. sırada yer almaktadır. Topraklarının geniş bir kısmı İç Anadolu Bölgesi'nin yukarı Sakarya bölümünde yer almaktadır. 

Ankara denilince akıllara; Ankara kedisi, keçisi, tiftiği, tavşanı, balı, kalecik karası üzümü ve armudu ile ön plana çıkmaktadır.

Ankara'yı Ziyaret Etmek İçin önemli 5 Sebep

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu önder ATATüRK Mezarı Anıtkabir.

Turistlik gezi yapılabilecek bir çok müzelerin olması.

Türkiye'nin Başkenti olması.

Düzenli olarak yapılan festivaller ve şenlikler.

Türkiye'nin iyi üniversitelerin ziyaret edilebilir olması.

  Ankara'ya Nasıl Gidilir?

  Ankara'ya gidebilmeniz için her hangi bir otobüs firmasına danışarak kolaylıkla gitmeniz mümkündür. Türkiye'nin konum olarak tam ortasında bulunduğundan dolayı hemen hemen her saat kolaylıkla araç bulabilirsiniz.

  Otobüs yerine uçak tercih etmek isteyenler için her gün ve sürekli olarak Esenboğa Havalimanı'na uçak bileti alması gerekmektedir.  Tren yoluyla seyahat etmek isteyenler içinde bir çok şehirden hızlı tren sayesinde kolaylıkla Ankara'yı ziyarete gelebilirsiniz.

  Ankara'da Ulaşım Nasıldır?

  Ankara'da ulaşım için genellikle Ankaray, metro veya belediye otobüsleri tercih edilmektedir. Ego sistemi sayesinde gitmek istediğiniz yere kolaylıkla ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

  Metro sisteminde gişelerden biletinizi alabilirsiniz. Ego sistemleri için dolum merkezlerinden ve ya gişelerden tek kullanımlık biletlerden temin edebilirsiniz.

  Şehir içinde taksi ihtiyacınız olursa eğer genellikle duraklarda beklemedikleri için kolaylıkla 24 saat boyunca temin edebilirsiniz.

  Ayrıca hızlı tren seferlerinin başlaması ile Ankara'dan diğer illere de ulaşım daha hızlı ve kolay hale gelmiştir.

  Ankara'da Gezilecek Yerler

  Ankara'da gezebileceğiniz bir çok yer vardır bunların başında Kızılay meydanı, Sulu han, Gölbaşı, Atakule gelmektedir. Tarihi özellikleri ve turistlik bölgelerin olması sizleri hayran bırakabilir.

  Kızılay Meydanı
  Türkiye'nin nasıl Ankara kalbi ise Kızılay'da Ankara'nın kalbi halindedir. Günün her saattin de canlı hareketli ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Alış veriş merkezleri, sinemaları, kafeleri, barları, kültür merkezleri gibi bir çok etkinlik noktasını kolaylıkla bulabilirsiniz.
   

   Sulu Han
   1685 yıllarında Şeyhülislam Cevvar Zade Mehmet Emin Bey tarafından yaptırılmış olduğu öne sürülen hanın bir diğer ismi de Hasan Paşa Hanı olarak da bilinmektedir.
    

    Atakule
    Atakule, Ankara'nın görünüşüne bir modernlik katmasıyla bilinmektedir. Yüksekliği 125 metre olan bu kulenin tepe rakımı 118 metredir.

    • Gölbaşı

     Ankara'nın Konya yolu üzeri ve 25 km kadar güneybatısında olan Mogan Gölü'nün kıyısında gazinoların ve plajların yanı sıra restoranlar ve kahvelerde vardır. Genellikle piknik için tercih edilen bu yer deniz özlemini giderilmesi için harikadır. Gölbaşı'nın kıyısında yüzme havuzu ve kayık gezileri için oldukça elverişlidir. Ulaşım olarak belediye otobüsleriyle gelebilirsiniz.
      

    Ankara'da Ne Yenir? Hangi Yemek Meşhurdur?

    Ankara'nın diğer illerimiz gibi bir çok yemeği kendine özgün bir tadı vardır. Ankara denilince akıllara yöresel yemekleri olarak; Tiritli köfte, papara, efelek dolması, omaç, altüst böreği, carcıran, şirden dolması (bumbar olarak da bilinmektedir), mıhlama ve bir çok yöresel yemekleri mevcuttur.

    Ankara'nın Tarihi Mekanları

    Ankara Kalesi, Kalecik Kalesi, Akköprü, Suluhan, çengel Han, Zağfiran (Safran) Hanı, Eski Hamam, Karacabey Hamamı, Roma Hamamı, Güvenlik Anıtı, Mimar Sinan Anıtı, Mithat Paşa Anıtı, Ulus Cumhuriyet Anıtı, Zafer Anıtı, Ankara Kale İçi Evleri, Beypazarı Evleri, Ağaç Ayak Camii, Ahi Elvan Camii, Ahi Yakup Camii, Kocatepe Camii. 

    Ankara İçin önemli Telefon Numaraları

    Büyük Şehir Belediyesi : 0 312 507 10 00

    Ankara Hastanesi : 0 312 595 30 00

    Şehir Hastanesi : 0 312 552 60 00

    Gata : 0 312 304 20 00

    Demiryolu Gar Rezervasyon : 0 312 508 10 00

    Hava Limanı : 0 850 222 98 28

    Havaş : 0 850 222 04 87

     bus
     ba-favicon-white