Bulgaristan Uçak Bileti

Bulgaristan Hakkında Bilgiler

Bulgaristan, Balkanlar'ın güzel ülkelerinden bir tanesi olarak tanınır.

Bulgaristan'a gitmek için öncelikle pasaport ve vize işlemlerini halletmeniz gerekmektedir. Bulgaristan'a Schengen vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Bu yüzden sadece Bulgaristan vizesi alarak gidebilirsiniz.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya Türkiye'den ulaşmak için, Biletall.com'dan Bulgaristan uçak bileti seferlerini sorgulayıp, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkışlı Türk Hava Yolları firmasının direkt uçuşlu seferini seçebilirsiniz. Bulgaristan'a yaklaşık 1 saat 20 dakikalık uçuş ile ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan uçak bileti fiyatları için Biletall.com'dan THY, KLM, Bulgaria Air, British Airways, Atlasglobal ve diğer firmaların seferlerini inceleyebilir, uçak biletinizi online satın alabilirsiniz.

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olduğundan dolayı vize istemektedir. Bulgaristan'a vize olmadan giriş yapılmamaktadır. Bulgaristan bir Schengen üyesi değildir. Dolayısıyla Bulgaristan'a giriş için Schengen vizesi de geçerli kabul edilmeyecektir. Bu ülkeye gidiş için ayrıca Bulgaristan vizesi alınması lazımdır. Ancak resmi pasaport hamilleri 90 günlük süre için vizeden muaftır.

En ucuz Bulgaristan uçak bileti satın alınmadan evvel gezginlerin vize şartlarını da araştırması lazımdır. Bu sayede seyahat de riske atılmamış olur.

Bulgaristan, çok da sıcak bir iklime sahip değildir. Bu nedenle ülkeyi gezmek adına giden gezginlerin yaz mevsimlerini tercih etmesi son derece makbul olacaktır. Buna ek olarak gezginlerin bu ülkeyi kar altında görmek istemesi durumunda kış aylarını tercih etmesi de mümkün olabilecektir. Bulgaristan ucuz uçak bileti ise her zaman için kış mevsiminde ve hafta ortası olan çarşamba günlerinde bulunabilecektir.

Bulgaristan, Türk kültürü ile oldukça yakın bir ülke olmasına ek olarak hem konaklama hem de yaşam olarak son derece makul fiyatlı bir ülkedir. Bulgaristan uçak bileti rezervasyon işlemlerini yapmaya hazırlanan gezginlerin karşılaşabileceği çok sayıda imkân vardır.

Bulgaristan'ın Başkenti

Bulgaristan'ın başkenti, Türk Büyükelçiliği'nin de yer aldığı Sofya kentidir.

Bulgaristan Nüfusu - Bulgaristan Resmi Dili

Bulgaristan'ın nüfusu 7 milyon 200 bin kişi civarıdır. Resmi dil olarak ise ülke genelinde konuşulan Bulgarca mevcuttur.

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın Euro değil Bulgar Levası kullanmaktadır.

Bulgaristan'da Saat Kaç?

Bulgaristan Türkiye saat farkı yaz mevsimlerinde yoktur. Yani Türkiye'de saat 21.00 ise aynı anda Bulgaristan'da da saat 21.00'dır.

Bulgaristan'da Ne Ucuz? Gelirken Ne Getirilir?

Bulgaristan'da daha ziyade gıda ürünleri uygun fiyatlıdır. Bulgaristan'dan gelirken oldukça lezzetli peynirlerin getirilmesi mümkündür. Aynı zamanda gezginler, Bulgaristan'dan gelirken oldukça başarılı olan tekstil ürünlerinden ve bez bebeklerden de getirebilirler.

Bulgaristan, Bulgar Levası adlı para birimini kullanmakta olduğundan dolayı pek çok ülkeye kıyasla çok daha ucuzdur. Hal böyle olunca da gezginler daha uygun fiyatlı bir tatil için Bulgaristan'dan yana tercihlerini kullanabilirler. Bulgaristan Türkiye uçak bileti de ucuza mal edildiği zaman çok daha uygun fiyatlı bir tatil yapılması mümkün olabilecektir.

Şayet gezginlerin yeterli vakti var ise başta Sofya ve Varna gibi şehirler olmak üzere toplu taşıma araçlarından istifade edilmesine gerek dahi yoktur. Hal böyle olunca da tatilin maliyeti daha da düşecektir. Ancak bu toplu taşımaya gerek duymama vaziyetinin sadece şehir merkezinin içi için söz konusu olduğu da unutulmamalıdır.

Bulgaristan ve Türkiye halkları başta mutfak kültürleri ve yaşam tarzları olmak üzere pek çok konuda benzerlik gösterir. Hal böyle olunca da gezginler kendilerini adeta evlerinde gibi hissedecekleri bir tatil deneyimi yaşarlar.

Bulgaristan ile Türkiye sınır komşusu olduğundan dolayı oldukça kısa bir uçuş neticesinde bu ülkeye ulaşılması mümkündür. öyle ki pek çok insan kara yolu ile dahi bu mesafeyi kat edebilmektedir.

Belki de Bulgaristan Türkiye uçak biletleri satın almanın güzel yanı bu denli lezzetli yemekleri tatmaktır. Bu yemekler arasında zaman zaman kebaplar dahi bulunur. Bu nedenle Türk gezginler pek de fazla zorluk çekmeyecektir.

Bulgaristan, çok sayıda güzel şehre ev sahipliği yapmaktadır. Hal böyle olunca da gezginler için oldukça sık tercih edilen bir seyahat rotası halinde gelmiştir. Bulgaristan Türkiye uçak seferleri pek çok önemli şehre direkt olarak icra edilmektedir.

Sofya

Sofya, Bulgaristan'ın güzel şehirlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda büyük şehri ve başkentidir. Buna ek olarak Sofya'da uygun fiyata konaklamak ve uygun fiyata yemek yemek de mümkün olabilir. Sofya'da esas olarak toplu taşıma araçlarının kullanılmasına da gerek yoktur. Yalnızca şehrin dışına doğru bazı noktalara seyahat edilmesi durumunda ya da uzakta yer alan bazı müzelere gidilmesi gerektiğinde toplu taşıma kullanılabilir.

Varna

Varna, Bulgaristan'da Türkler'in çok yaşadığı yerlerden bir tanesi olarak bilinir. Aynı zamanda gezginler bu şehirde deniz turizminin de tadına varabilirler. öte yandan Varna, Türkiye'ye Sofya'dan daha yakın bir mesafede yer alır. Lakin bu yalnızca kuş uçumu uzaklık olduğundan dolayı kara yolu ile daha farklı olabilir.

Burgaz

Burgaz da Türkler'in oldukça sık bulunduğu bir yerdir. öte yandan gezginler bu şehirde de çok daha verimli bir deniz tatili geçirebilirler. Esas olarak Burgaz'da deniz turizmi Varna'dan çok daha gelişkindir. Ayrıca deniz suyu sıcaklığı da çok daha iyidir. Bulgaristan Türkiye uçuş süresi de ifade edilen bu şehirlerarasında değişkenlik arz edebilir.

Bulgaristan'da gezmeye ve görmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik yer mevcuttur. İşte bu tarihi ve turistik yerler arasında başta başkent ve çevresindeki bölgeler gelir. Elbette Bulgaristan sadece burası ile de sınırlı değildir. Bulgaristan Türkiye uçak biletleri tüm ülkeyi gezmek için ideal güzergahlar sunar.

Bulgaristan'da Deniz Turizmi İçin Nerelere Gidilir?

Bulgaristan'ın deniz turizmi konusunda son derece geniş bir potansiyeli vardır. Her ne kadar Akdeniz ülkeleri kadar olmasa dahi pek çok gezgini tatmin etmek adına yeterli olacaktır. İşte bu şehirlerin arasında her şeyden önce Burgaz gelir. Buna ek olarak Varna şehrinde de gezginler denizin tadına varabilir. Karadeniz'in tadına varmak isteyenler adına Bulgaristan oldukça başarılı bir seçim olacaktır.

Bulgaristan'dan Ne Alınır? Alışveriş Yapılacak Yerler

Bulgaristan'dan alınabilecek olanlar ilk olarak lezzetli peynir çeşitleridir. Buna ek olarak Bulgaristan'dan tekstil ürünleri ve yöresel bez bebekler de satın alınabilir. Aynı zamanda gezginlerin kolay ve tatmin edici alışverişleri yapacağı yer tartışma yok ki Sofya şehridir. Buna ek olarak Plevne, Varna ve Burgaz gibi büyük şehirlerde de alışveriş yapılması mümkündür.

Bulgaristan'ın Doğal Güzellikleri

Bulgaristan'ın doğal güzellikleri dendiği zaman ilk akla gelen hiç şüphe yok ki Burgaz ve çevresidir. Ne de olsa burada adeta büyüleyici bir sahil şeridi vardır. öte yandan gezginlerin doğal güzellikler denildiği zaman akla doğa tarihinin geldiği yerlerin başında Sofya gelir. Gerçekten görülmeye değer bir doğa tarihi müzesi Sofya şehrinde mevcuttur.

Bulgaristan'da Gezilecek Tarihi Yerler

Bulgaristan'da gezilip görülmeye değer yerlerin başında her şeyden evvel Rila Manastırı gelir. Rila Manastırı, dünyaca ünlü Ortodoks mirasları arasında yer alır. Aynı zamanda başkent Sofya'nın göbeğinde yer alan Aleksandr Nevski Katedrali de Sofya'nın dünyaca ünlü olan bir diğer tarihi güzelliğidir. Nihayetinde başkent Sofya'da yer alan ve dünyadaki büyük açık hava müzeleri arasında gösterilen Serdika da görülmeye değer bir diğer tarihi alandır.

Bulgaristan Gezi Rehberi

Bulgaristan gezisi ilk olarak Sofya kentinden başlayabilir. Bulgaristan Türkiye arası uçakla kaç saat sorusu yöneltilecek olduğunda ise cevap yaklaşık bir saat olmalıdır. Gerçekten tıpkı ülke içinde bir yere gidilirmiş gibi kısa bir uçuş gezginleri bekler. Akabinde Sofya'nın temiz sokaklarında tarih dolu bir gezinti başlayabilir. Gezginler ilk olarak şehrin merkezi olarak da kabul edilen Serdika bölgesini gezmelidir. Akabinde alışveriş yapmak için çok sayıda ünlü cadde ve meydan arasında tercih yapılabilir. Nihayetinde Aleksandr Nevski Katedralinin büyülü güzelliği de tadıldıktan sonra Sofya gezisi sona erecektir.

Sofya'dan sonraki durak ise genel olarak Burgaz olabilir. Burgaz'da birkaç gün geçirmek denizin tadına varmak adına da son derece uygun olacaktır. Aynı zamanda Burgaz'ın Sofya'ya göre çok daha ucuz bir şehir olmasından dolayı oldukça ekonomik bir deniz tatili geçirilmesi de mümkündür. öte yandan Burgaz Gölü ve bunun haricinde kalan pek çok göl de ziyaret edilebilir.

Varna ise Bulgaristan gezisinin son durağı olmaya adaydır. Varna da deniz turizmi yapmaya elverişli olsa da Burgaz kadar verimli bir turizm olanağı mevcut değildir. Varna'da da arkeoloji müzesi ve çok sayıdaki Katedral muhakkak görülmesi icap eden yerler arasında bulunur. Elbette bu planın kaç günlük olacağı Bulgaristan Türkiye uçak saatleri dikkate alınarak değişkenlik arz edebilecektir.

Bulgaristan'ın pek çok şehrinde gezginler tramvay seçeneğinden istifade edebilir. İşte bu seçenek daha ziyade Sofya gibi büyük kentlerde mevcuttur. Ancak gezginler metrolardan da istifade edebilirler. Metro hattı şehrin pek çok yanına ulaşmakla beraber yolculuk biletleri de Avrupa'daki pek çok şehre göre daha ucuzdur. Aynı zamanda şehir içi otobüsler ve taksiler ile de ulaşım mümkündür. Fakat gezginlerin araç kiralamasına pek çok kez lüzum olmayacaktır. Zira şehirlerin pek çoğunun merkezi sadece yürüyerek de gezilebilecek türdendir.

Gezginler şehirler arası ulaşımlarında trenlerden istifade edebilir. Tren yolculukları genel olarak sınıflara göre ayrılır. Ancak genel anlamda konforlu bir seyahat seçeneği olduğunu ifade etmek mümkündür. Aynı zamanda gezginler şehirler arası otobüsler ile de ulaşım sağlayabilir ve bu sayede ülkenin uzak noktaları arasında ulaşım sağlayabilirler.

Lezzetleriyle ünlü şehre en ucuz Bulgaristan uçak bileti ile gelen misafirler, lezzetleri birçok kişiyi kendine hayran bırakıyor.

Koprivena Şehriyeden Gelen Lezzet

Plevne tavuğu, şehriye ve domates ikilisine tavuğun da eklenmesi ile hazırlanan son derece lezzetli bir yemektir. Bu yemek aynı zamanda bol miktarda baharatın da eklenmesi ile hazırlanır. Türk mutfağı ile çok da uzak olduğu söylenemez.

Mücver'in Farklı Bir Tonu

Mücver dendiği zaman akla ilk olarak kabak gelir. Ancak Pritnisa kabak yerine patates ile yapılan bir mezedir. Pek çok kez Bulgar sofralarında yer alan bu yemekte soğan ve yoğurt da kullanılır.

Tipik Türk Mutfağı üyesi

Türk mutfağı ile belki de çok benzerlik gösteren Bulgar yemeği patates musakkadır. Patatesin son derece ön planda olduğu bu mutfak kültürüne ait musakkayı izaha gerek dahi yoktur.

Pileşka

Bulgar mutfağında çok sayıda çorba da yer alır. İşte bu çorbalar arasında çok tanınanlardan bir tanesi de Pileşka'dır. Pileşka, şehriyeli tavuk çorbasından çok da farklı sayılmaz.

Koprivena

Bulgarların her ne kadar tavuk çorbası kadar olmasa da oldukça övdüğü yemeklerinden bir tanesi de Koprivena'dır. Koprivena'nın da ısırgan otu çorbası olarak özetlenmesi lazımdır.

Bulgaristan'da Yenecek Güzel Yemekler

Bulgaristan'da tadına varılacak güzel yemekler Koprivena, Pileşka, Pritnisa, Plevne tavuğu ve patates musakkadır. Bulgaristan Türkiye uçak seferleri sonrasına şehir turu için bu yemeklerden herhangi birisi gayet hoş bir başlangıç olabilir.

Bulgaristan Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Popüler Bulgaristan Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Uzundzhovo Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Plovdiv Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Sofya Havalimanı
Varna Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Burgas Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Gorna Oryahovitsa Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Ruse Shtrukevo Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Stara Zagora Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white