Kahramanmaraş Uçak Bileti

Kahramanmaraş Hakkında Bilgiler

Akdeniz Bölgesi'nde bulunan Kahramanmaraş, 14,525 kilometrekarelik yüz ölçümü ve 1.112.634 kişilik nüfusu ile yüzde yetmiş beşi dağlarla kaplı bir şehirdir. Bozulmamış doğal güzellikleri ve Karadeniz Bölgesi ile yarışacak yaylaları bulunan Kahramanmaraş, Türkiye'nin 11'inci büyük şehridir. Şehir su kaynakları bakımından ülkemizin birinci, dünyada ise üçüncü sırada bulunuyor. ülkenin bilinen büyük nehirleri olan Ceyhan, Aksu ve Tekir gibi bir çok akarsu bu bölgeden doğar.

M.ö. 7000 ile 5000 yılları arasında kalıntıların bulunduğu şehir, su kaynakları ve bitki örtüsü nedeni ile oldukça fazla medeniyetin yerleşmesine sahne olmuş, Kurtuluş savaşında, halkı ile beraber top yekün bağımsızlık mücadelesi verdiği ve işgalcileri şehirden kovduğu için, 1973 yılında TBMM kararı ile Kahraman unvanını almıştır.

Şehir halkının kendilerine özgü olarak kullandıkları deyimlerden bazıları; evlat babadan beller sofra yazmayı, kız anadan beller oba gezmeyi, oğluna iyi deme koynuna el kızı girmeyince, karına iyi deme yoksulluk görmeyince, hanımın hısımı gelince oklavalar tıkır tıkır, beyin hısımı gelince dişler şıkır şıkır ve al zengin kızını döndersin babası evine, al fakir kızını göndersin babası evine olarak sıralanabilir. Şehrin yetiştirdiği tanınmış kişiler arasında; Karacaoğlan, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif İnan, Aşık Mahzuni Şerif ve Saçaklızade Mehmet Efendi sayılabilir.

Kahramanmaraş Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Kahramanmaraş Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Kahramanmaraş Havalimanı 5 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white