Kütahya Uçak Bileti

Kütahya Hakkında Bilgiler

Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer alan Kütahya, bulunduğu bölge ile asıl Ege Bölgesi arasında bir eşik durumundadır. Dünyanın en eski şehirlerinden birisi olma özelliğine de sahiptir. Kütahya ve çevresinin tarihi Hititlerle başlamaktadır. Daha sonra Frikya, Lidya, Persler gibi bir çok uygarlığın hakimiyeti altında olmuştur. Antik kayıtlarda Kütahya için Yunan masal yazarı Esop'un doğduğu memleket diye bahsederler.

Kütahya ilk kurulduğu zamanlarda adı seramik kenti manasına gelen ‘seramorum' idi. Kaynaklara göre bir çok isim ile anılmıştır. Selçuklu Türkleri tarafından fethedilince şehre ‘Kütahiye' ismi verilmiştir. Fakat; zamanla Kütahya halini almıştır. Anadolu'da Türk hakimiyeti başladığında ise; Kütahya ve çevresi Germiyanoğulları Beyliğine verildi. Kütahya şehri 2 kez Germiyanoğulları Beyliği'ne başkentlik yapmıştır. Daha sonra Osmanlı Devletine Devlet Hatun'un çeyizi olarak verilmiştir.

Coğrafi konumu olarak; doğudan Eskişehir, güneydoğudan Afyonkarahisar, güneyden Uşak, güneybatıdan Manisa batıdan Balıkesir, kuzey ve kuzeybatıdan Bursa ile çevrilidir. Ayrıca demiryolu ulaşım imkanları da vardır.

Kütahya akarsuları, gölleri, kaplıcaları, ovaları ve çayları ile doğa güzelliğine de sahip bir şehrimizdir. İklim olarak ise; ilin doğu kesimlerinde yaz sıcak ve kurak, kış soğuk ve yağışlı geçmektedir. İlin batı kesimlerinde deniz iklimi egemen olduğundan daha yumuşaktır. Ekonomisi; çini ve seramik sanatıdır.

Son derece renkli bir şehir olan Kütahya'ya gittiğinizde birbirinden güzel çini işlemeleri, doğa güzellikleri ve lezzetli yemekleri ile tatilin keyfine doyamayacaksınız.

Kütahya Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Kütahya Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Kütahya Zafer Havalimanı 43 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white