Ljubljana Uçak Bileti

Ljubljana Kalkışlı En Çok Uçuş Düzenlenen Ülkeler

Ljubljana Hakkında Bilgiler

Ljubljana, bir Güneydoğu Avrupa ülkesi olan Slovenya'nın başkentidir. Akdeniz ile Alpler arasında bulunan şehir, Save ve Ljubljana nehirleri üzerinde kuruludur.

Ljubljana, nüfusu az küçük bir şehir olmasına karşılık yemyeşil bir doğaya sahiptir. 2016 yılında European Green Capital ödülü'ne sahip olmuştur. Yeni ve eski şehir olmak üzere iki bölgeye ayrılmış olan Ljubljana, muhteşem doğal alanları, tarihi eserleri ve Ljubljana Nehri ile ülkenin en güzel yerlerinin başında gelmektedir. Ulaşımın kolay ve güvenilir olduğu Ljubljana şehrinin insanları da oldukça sıcak kanlıdır. Şehir kültürel açıdan da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ljubljana, nüfus olarak ülkenin en kalabalık şehridir. Şehrin isminin nereden geldiği ise tam olarak netleşmemiştir.

Şehir tarihi boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Ljubljana'ya ilk olarak M.ö. 2000'li yıllarda kentin güneyinde bulunan bataklıklarda yerleşim başlamıştır. Günümüzde dünyanın en eskisi olarak bilinen tahta tekerlek burada bulunmuştur. Tekerlek, Ljubljana Şehir Müzesi'nde sergilenmektedir. Romalılar tarafından yaklaşık olarak M.ö. 50'li yıllarda şehrin temelleri atılmıştır. Şehir daha sonra Hunlar tarafından kuşatılmış ve 452 yılında ele geçirilmiştir. Orta çağ dönemine kadar pek çok Avrupalı kavim şehirde hakimiyet kurmuştur.

Orta çağ'da uzunca yıllar Habsburg Hanedanı tarafından yönetilmiş ve Laibach ismini almıştır. Bu dönemden itibaren sanat ve mimari de atılımlar yapılmış ve şehrin silüeti farklılaşmıştır. Şehrin ismi İtalyancada Lubiana olarak bilinmektedir. 1918 yılında Habsburg Hanedanın yönetiminden çıkmıştır. Şehir 20 yüzyılda Yugoslavya'nın parçası olmuş, Yugoslavya'nın dağılmasından sonra ise günümüzde Slovenya'nin başkenti olarak bilinmektedir. ülke ayrıca Avrupa Birliğine katılmıştır.

Alp Dağları'na yakın olarak kurulmuş kent eşsiz bir doğaya sahiptir. Şehri içerisinde bulunan binalar doğayla uyum içerisinde yapılmıştır. Pek çok aktivitenin yapılabileceği bu Orta Avrupa şehrinde, sanat konusu da önemli bir yere sahiptir.

öğrencilerin seyahat etmeyi tercih ettiği şehirlerden biri olması sayesinde hareketli bir gece hayatına sahiptir.

Ljubljana Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Ljubljana Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Ljubljana Havalimanı
flight
ba-favicon-white