Kastamonu Uçak Bileti

Kastamonu Hakkında Bilgiler

Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Kastamonu'nun, bilinen tarihi, Hitit imparatorluğu ile başlamıştır. Tarihte Hititlerden sonra Frigya, Lidya, Persler gibi birçok krallığın egemen olduğu ilimiz; Büyük İskender zamanında Anadolu toprakları ile birlikte Makedon'ya ya katılmıştır.

Eski adı ‘Kastra Kommen'dir ve zamanla değişerek günümüze Kastamonu olarak gelmiştir. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet Sinop'la birlikte Kastamonu ilini de Osmanlı topraklarına katmıştır. özellikle İnebolu/Kastamonu yoluyla Ankara'ya giyecek, yiyecek, para, cephane ve silah nakli yapılmıştır.

Kastamonu Batısında, Zonguldak, kuzeyde Karadeniz, doğusunda Sinop, güneydoğusunda çorum, güney ve güneybatısında çankırı vardır. Kastamonu da Kuzey tarafında Karadeniz, güney tarafında İç Anadolu'nun iklim görülmektedir. Yılda 20 gün kar yağar, 40 gün toprak karla kaplı olur. Küre Dağlar ve Ilgaz dağları olması sebebiyle sert havayı yumuşatmaktadır.

Kastamonu'da şive farklılığı vardır. Mesela; ‘Gabak' diye söylenen bu kelime ‘Kabak' demektir. Genel olarak bakıldığında ‘K' harfi yerine ‘G' harfi kullanılmaktadır. ‘Gaçmak' olarak kullanılan bu kelime de ‘Kaçmak' demektir.

Kastamonu'da geçim; ormancılık, tarım, hayvancılık ve madencilik ile olmaktadır. Maden olarak ilde; bakır ve bakırlı pirit çıkarılmaktadır. Kastamonu'nun meşhur tarım ürünü Taşköprü ilçesinde yetişen sarımsaktır.

Son derece renkli bir şehir olan Kastamonu'ya gittiğinizde; eğlenceli kanyonları, geniş sahili ile 12 ay turizme açıktır.

Kastamonu Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Kastamonu Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Kastamonu Havalimanı 16 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white