Arnavutluk Uçak Bileti

Arnavutluk Kalkışlı En Çok Uçuş Düzenlenen Ülkeler

Arnavutluk Hakkında Bilgiler

Arnavutluk Balkanlar'ın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Arnavutluk'un başkenti olan Tiran'a İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan günlük aktarmasız olarak yaklaşık 3 farklı uçuş bulunuyor. Bu uçuşlar firmalara göre farklılık göstermektedir. Uçuşlar için farklı şehirlerden kalkış noktası da belirli mevsimlerde görülebiliyor. Farklı firmalar, Arnavutluk ucuz uçak bileti için son dakika fiyatları düşürebiliyor. Türk Hava Yolları ülkenin başkenti olan Tiran'a uçuş seferleri düzenlemektedir.

Aktarmasız olarak yapılan seferlerin ortalama uzunluğu 2 saat sürüyor. Bilet fiyatları farklılık gösterdiği için bazı kampanyaların bulunmasıyla birlikte gidiş dönüş fırsatları da daha avantajlı olarak tercih edilmektedir. THY firması günlük 1 ya da 2 sefer düzenlerken Arnavutluk'un merkezi Tiran'a direkt uçabiliyor.

90 gün boyunca vize istemeyen Arnavutluk, umumi ve hususi pasaport sahiplerinin kolaylıkla ülkeye giriş çıkış yapmalarına yardımcı oluyor.

Arnavutluk için vize istenmiyor ve bu nedenle de vize şartlarından muaf bir şekilde 90 gün ikamet izninin dışına çıkılmadan pasaport ile seyahat etme imkânınız bulunuyor. Umumi pasaport sahipleri için bu durum daha kolay olarak yapılabiliyor. Bu durumda da en ucuz Arnavutluk uçak bileti araştırılarak ve farklı firmaların karşılaştırılmasını Biletall.com'dan yapılarak seyahat edilebilir.

En ucuz olan ay aralık ayıdır. Ancak, aralık ayında kışlar sert geçtiği için daha çok yaz aylarında tercih edebilirsiniz. Fiyat farkı çok olmamasına rağmen gidilecek önemli yerleri bulunur. Bu nedenle de genellikle bahar havasını andıran mayıs ayı tercih edilebilir. iyi ayda seyahat edebilmek için, Arnavutluk uçak bileti rezervasyon imkanından da yararlanabilirsiniz. Bu sayede uygun fiyatlı ve güzel zamanda, seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Arnavutluk kültürel açıdan Türkiye'nin Avrupa bölgesine benzer özelliklerini içerisinde barındırır. Bu nedenle de teknolojik gelişmelerde ve sanayide de benzerlik gösterdiği söylenebilir.

Arnavutluk Başkenti

Arnavutluk'un başkenti, içerisinde birbirinden farklı tarihi mirası barındıran ve mesafesinin orta konumda bulunmasıyla kolaylık sağlayan Tiran şehridir.

Arnavutluk Nüfusu - Arnavutluk Resmi Dili

Yapılan son sayıma göre 2016 yılında 2.8 milyon olan Arnavutluk nüfusu giderek artış göstermiştir. Resmi olarak konuşulan dil Arnavutça olarak bilinir. Ancak İngilizce de evrensel dil olarak kullanılabilir.

Arnavutluk Para Birimi

Para birimi olarak Arnavut Leki kullanılır. ülkenin kendine özel ve bağımsız para birimi vardır.

Arnavutluk'ta Saat Kaç?

GMT +2 olarak gözlemlenen saat kullanıldığı için Türkiye ile arasındaki saat farkı 1 saat olarak görülür. Arnavutluk Türkiye saatinden bir saat daha geridedir. Türkiye'de saat 09:00 iken Arnavutluk'ta saat 08:00'ı gösterir.

Arnavutluk'ta Ne Ucuz, Arnavutluk'tan Gelirken Ne Getirilir?

El sanatlarının yaygın olduğu Arnavutluk'tan dönerken işlemeli havlu, örtü ve nakışlı kumaşlar ya da elbiseler getirilebilir. Ahşap pipolar da Arnavutluk için oldukça anlamlı ve güzel bir hediyelik eşya olabilir. Fiyat olarak para biriminin Türkiye'den daha ucuz olması nedeniyle de fiyatlar aşağı yukarı aynı olarak görülür.

Yaz tatili için yapılacak tarihi seyahatler genel olarak sıklıkla tercih edilir. Maldivleri aratmayan plajları ve eşsiz güzellikleri de beraberinde getirir. Bu nedenle hem yaz tatili değerlendirilmiş olup hem de plajların tadı doyasıya çıkarılmış oluyor.

El emeklerinin geniş yer kapladığı Arnavutluk, el sanatları hediyelik eşyaları ve değerli ahşap işlemeleriyle görülmesi gereken yerlerden biri olmayı başarıyor.

Yiyecek ve içecek kültürü olarak benzer konumda yer almasına rağmen, çeşit çeşit börekleri ve tatlılarıyla da gelenekleri yansıtılarak harikulade bir karın doyurma yapılabiliyor. Tadı damaklarda kalacak lezzetler görülmeye değer.

Arnavutluk'ta atılan her adımın altında yüklü miras olan tarihinin olduğu görülüyor. Sokakları kaldırımları ve hediyelik eşyalarla geleneğin geniş hali her yerde görülebiliyor.

Başkent olan Tiran, muhteşem güzellikleriyle adeta dünyanın sekizinci harikası arasına girebilecek güzellikte. Tarihi yapıların yanı sıra modern ve kültürel esintilerle Tiran gezilip görülmesi gereken bir yer konumunda bulunuyor.

Biletall.com'dan Arnavutluk uçak bileti alarak görebileceğiniz birçok nadide şehir olmaktadır.

Tiran

Dajti Dağı'nın doruklarında kurulmuş olan Tiran şehri başkent olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri de içinde barındıran ve merkezi konumda bulunan bu yer, ülkenin her yerine hâkim konumda bulunuyor. Görülmesi ve ilk ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Tiran, İskender Bey Heykeli, Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi ile de dikkatleri üstüne çekerek turistik bir yer olmayı başarıyor. Doğa yapısının bozulmadan bakir topraklarının korunmasıyla da temiz hava ciğerlerinize işlerken tarihin kokusunu da alınabilmektedir. Enver Hoca Piramidinin zirvesinden de muhteşem manzaralar sizleri bekliyor. Havaalanının Tiran şehrinde yer alması da Arnavutluk Türkiye arası uçakla kaç saat sorusunu akıllara getiriyor. 1 saatlik uçak yolculuğunun ardından bu mükemmel şehre varılabiliyor.

Elbasan

Arnavut sınırları içerisinde kalabalık olan 3. yer olarak görülüyor. Bu şehrin özelliği ise, Osmanlı zamanından kalma evlerini ve tarihi yapısını hala koruyor olmasıdır. Kiremitli ve yuvarlak evler bu kültürü iyi anlatan tarihi binalar arasında görülüyor. Bu nedenle de Elbasan Şehri hem sakin hem de yapının bozulmamış olmasıyla Anadolu kentini anımsatmaktadır. Namazgah, Nazire Camii ve Kral Camii de bu bölgenin çok turist çeken ve yapıları bozulmadan Osmanlıyı yansıtan eserleri arasında yer almaktadır. Elbasan kentinin tarihinin yanı sıra Elbasan Tava ile de meşhur yemeği mutlaka yenmelidir.

Berat

Adeta Safranbolu edasının bulunduğu Berat şehri, tarihi yapısı ve evleriyle dikkat çekmektedir. Sıra sıra dağların tepesine kurulmuş olan ve mükemmel manzarasıyla göz kamaştıran evleriyle, pek çok kişinin görmek istediği bir yer… 2400 yıldan beri kendini korumayı başarmış olan bu şehir sokakları ve evlerinin yanı sıra, Kurşunlu Cami, Ulusal Etnografya Müzesi, Halveti Tekkesi, Saat Cami ve Bekarlar Cami ile de gezilir görülmesi gereken bir konumda bulunuyor.

Arnavutluk ziyareti için hem tarih hem de doğal güzellikler gelen herkes için önemli etkenler olarak görülüyor. Bu nedenle de gidiş dönüş masraflarının aza indirilerek daha çok gezme fırsatı yakalanmaktadır.

Arnavutluk'ta Deniz Turizmi İçin Nerelere Gidilir?

Yaz tatilini sahillerde değerlendirmek isteyenler için sakin ve sessiz Arnavutluk kıyıları görülüyor. Arnavutluk kıyılarının hem tarihi hem de doğal oluşu ilgi çekerek daha fazla kişiye ulaşım imkânı vermektedir. Adriyatik denizi ve İyonya Denizi, Arnavutluk içerisinde yer alan adeta küçük Maldivler olarak anılan yerlerden birkaçı olarak ziyarete açık. Yaz aylarında farklılık arayanlar için ilk durak noktası haline gelerek uygun fiyatlı balkan turları da kolaylıkla yapılmış oluyor. Bu iki denizin yanı sıra, Ksamil kıyısı da önemli ve beyaz kumun bulunduğu yerler arasında görülebilmektedir.

Arnavutluk'tan Ne Alınır, Alışveriş Yapılacak Yerler?

Arnavutluk her adımında tarihi yansıttığı için pek çok nakışlı ve işlemeli el emeği ürünler alınabilir. Bunların yanı sıra ahşap oymaları ve boyamaları da göz önünde bulunan diğer eşyalar arasındadır. Alışveriş için Tiran başta olmak üzere tüm şehirlerinden pek çok tarihi eşya alınabilir.

Arnavutluk'un Doğal Güzellikleri

Doğal güzellikler denilince Balkanların cenneti olan Arnavutluk akıllara gelmektedir. ülkenin yüzde 80'i doğal ve tarihi güzelliklerini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Bu nedenle bakir ormanlar ve dağın tepesinde bulunan şehirler ziyaret edilebilir.

Arnavutluk'ta Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih kokan ülkenin her şehrinde ayrı bir tarihi güzellik bulunuyor. Osmanlıdan beri kültürünü koruyan ve gerek binaları gerekse doğal güzellikleriyle her sokak tarihe çıkmaktadır. Tarihi müzeler ve camiler de bu alanda önemli bir yer kaplamaktadır.

Arnavutluk Gezi Rehberi

Arnavutluk gidilmesi ve görülmesi gereken tarihi içinde bulunduruyor. Her alanda tatil fırsatının değerlendirilmesi de, en ucuz Arnavutluk uçak bileti seçeneklerine bakılmasını sağlamaktadır. Genel olarak fiyatların değişkenliği hava şartlarına bağlı olarak ve tatilin amacına bağlı olarak yapılmaktadır.

Bölgede ulaşım için sık kullanılan araçlar otobüsler ve taksiler olmaktadır. Otobüsler ne çok konforlu ne çok kötü olmaktadır. Tek kişilik otobüs bileti 40 Leki gibi uygun bir ücrete sahiptir.

Taksi fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir sürpriz ile karşılaşmadan önce pazarlık yapmanız önerilmektedir.

Arnavutluk mutfağı, Türk mutfağına oldukça benzemektedir. Bu yüzden buraya gelecek kişilerin yabancılık çekmeyecektir.

Arnavutların Vazgeçilmezi; Fergese

Fergese Arnavut ciğerinin biraz daha sulu yemek tarzında servis edilen halidir. Oldukça lezzetli ve denemeye değer.

Tatlıların Tatlısı; Kaymaçina

Krem karamel benzeri olan oldukça lezzetli bir tatlıdır.

Krep mi börek mi bilinmeyen, Petla

Lazanya ve krep karışımı gibi duran bir börek çeşididir. Oldukça ünlü ve geleneksel bir tat bırakır.

Patlıcandan Gelen Lezzet; Arnavut çullaması

Bir tür oturtmayı andıran ve gelenekselliğiyle dikkat çeken Arnavut çullaması gidilince mutlaka yenmesi gereken yemekler arasında yerini almış durumda.

Güzel Şehrin Güzel Yemeği, Elbasan Tava

Arnavutluk'un bir şehri olan Elbasın'ın meşhur yemeğidir. Elbasan tava bir çeşit kebabı andırıyor ve fırında ya da kapalı ocaklarda bekletilerek pişirilmektedir. güzel ve denenmesi gereken herkesin beğendiği yemeklerden biri olarak görülüyor.

Arnavutluk Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Popüler Arnavutluk Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Tiran Rinas Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs

Tüm Şehirlere Uçak Biletleri

flight
ba-favicon-white