Priştine Uçak Bileti

Priştine Hakkında Bilgiler

Kosova'nın başkenti olan Pristina, 2008 yılında bağımsızlığını ilan ederek Sırbistan'dan ayrılmıştır. Kosava'nın büyük ve gelişmiş ülkesi olarak kabul edilen Pristina'da hem Arnavutça hem de Sırpça konuşulmaktadır. ülkede İngilizce bilenlerin sayısı bir hayli azdır. Tiran ve Ankara ile kardeş şehir olan Pristina, çok dış ticareti de Türkiye ile yapmaktadır.

Şehrin bilinen tarihi M.ö 2. yüzyıla dayanmaktadır. Ancak M.ö 518 yılında yaşanan deprem sonucu şehrin inşası baştan sona yeniden yapılmıştır. Slavlar tarafından M.S 6. yüzyılda ele geçirilen Pristina, 800 yıl boyunca Slavların egemenliği altında kalmıştır.

Pristina, Asya ile Batı Avrupa'nın tam ortasında yer aldığı için, ticari açıdın son derece büyük öneme sahiptir. özellikle yeraltı madenleri sayesinde, şehrin gelişimi hızla devam etmiştir.

1389 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Kosova ile savaşması sonucu tüm Kosova toprakları gibi Pristina'da Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1912 yılına kadar Osmanlı egemenliği altında kalan Pristina, daha sonra Sırplar tarafından ele geçirilerek kurulacak olan Yugoslavya Krallığı'na dahil edilmiştir. Yakın bir süre önce Kosova'nın bağımsızlığı ilan etmesi ile Sırbistan'dan ayrılarak, tam bağımsız bir ülke olarak bugünkü halini almıştır.

Kosova denilince ilk akla gelen şehir olan Pristina, dünyanın birçok ülkesinden yabancı turist çekmektedir. Geçmişi bir hayli eskiye dayanan şehirde gezilip görülmesi gereken yüzlerce tarihi yapı ve kültürel miraslar bulunmaktadır.

Priştine Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Priştine Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Pristina Havalimanı

Tüm Şehirlere Uçak Biletleri

flight
ba-favicon-white