Arlanda Havalimanı Uçak Bileti

13co

kapalı

22 Mayıs 11:40

Havaalanı

IATA

ICAO

Arlanda Havalimanı ARN ESSA

Arlanda Havalimanı Hakkında Bilgi

Stockholm siyaset, ekonomi, sanat ve kültürel açıdan asırlar boyunca çok canlı bir şehir olmuştur. İsveç'in başkentidir. Birbirinden güzel kanalları, farklı renkleriyle dikkat çeken binaları, doğal güzellikleri ve tarihsel dokusuyla Stockholm Avrupa'nın en ilgi çeken şehirlerinden biridir.

Stockholm adaları şehrin en güzel yerleri arasındadır. Su kanalları çok meşhurdur ve üzerinde çok sayıda aktivite gerçekleştirilmektedir. Hop on Hop off otobüsleri ile tüm Stockholm yaklaşık 1-1,30 saatte gezilebilmektedir.

Havaalanının inşasına 1952 yılında başlanmıştır ve 1954 yılında ilk uçuşlar başlamıştır. 1958 yılında ismi Stockholm-Arlanda Havaalanı olmuştur. İsmin koyulması için bir yarışma düzenlenmiştir. 1962 yılında ise kral tarafından resmi olarak havaalanı hakkında açıklama yapılmıştır. Artık uluslararası uçuş seferleri bu havaalanında yapılmaya başlandı.

1976 yılında Terminal 5 açıldı ve tüm uluslararası uçuşlar buraya aktarıldı. 1998 yılındaki ekonomik gelişme ile beraber uçuş seferlerinde de hızlı bir artış yaşandı.

İsveç 2001 yılında Schengen ülkelerine katılmadan önce havaalanı ile gerekli geliştirme ve uyarlama çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Şu anda havaalanın yolcu sayısı 27.000.000'a yaklaşmıştır ve en işlek havalimanlarından biridir.

Stockholm-Arlanda Havalimanı'nda tüm terminallerde çeşitli yeme-içme mekanları vardır. Terminal 5'te İsveç'e özgü ( Tapas vb.) bazı yemekler de sunulmaktadır. 2 ve 3. Terminallerde ise kafeler ağırlıktadır.

Kuaför ve benzeri bakım ihtiyaçları için de havalimanında kuaför hizmeti vardır. Alışveriş için çeşitli alternatiflerden faydalanabilir; moda butikleri ve hediyelik eşya mağazaları turistlerden çok ilgi görmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunu ya da ihtiyacı için havaalanındaki doktor hizmetinden yararlanmak mümkündür. Eczane de bulunmaktadır.

Fitness merkezi sporseverler için ilgi çekicidir. çalışanlar için bazı avantajların da sunulduğu iş salonları vardır.

Havaalanından 20 dakika aralıkla otobüs seferleri yapılmaktadır. Diğer yöntemlere göre ekonomiktir. İstasyonlar 2,4 ve 5. terminallerin dışındadır.

Bu tren standart özellikli olana göre hızlıdır. Merkeze varıncaya kadar hiçbir durakta durmadığı için çok kısa bir zamanda Stockholm'a varılmaktadır. Günün yoğun saatlerinde 10 dakikada bir. normal zamanlarda 15 dakikada bir tren kalkmaktadır. Geç saatlerde 30 dakikada bir sefer olmaktadır.

Banliyö trenleri SkyCity'den kalkmaktadır. Bu istasyonun bulunduğu yer 4 ve 5. terminallerin arasıdır. Sefer aralıkları 30 dakikadır. Standart şehir içi ulaşım bileti kullanılabilir ancak havaalanı ulaşımı için ekstra para istenmektedir.

SL Stockholm'daki toplu taşıma sistemini işletmektedir. Bunlar arasında feribot, tren, metro, tramvay ve otobüs girer. Sık sık toplu taşıma aracı kullanacaksanız travel kart almak daha karlı olmaktadır.

Stockholm metro istasyonlarının güzelliği ile ünlüdür; adeta sanat eserini andırmaktadırlar. Yolculuk yaparken bu açıdan da keyifli zaman geçirmek mümkündür. Metro ile birçok yere ulaşım sağlanmaktadır.

Otobüs de bir diğer popüler ulaşım aracıdır. özellikle 69 numaralı otobüs ile turistik yerleri gezmek mümkündür.

Arlanda Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white