Auckland Havalimanı Uçak Bileti

16co

parçalı bulutlu

23 Mayıs 07:31

Havaalanı

IATA

ICAO

Auckland Havalimanı AKL NZAA

Auckland Havalimanı Hakkında Bilgi

Yeni Zelanda'nın en güzel kentlerinden birisi olan Auckland, 1,5 milyonluk bir nüfusa sahip. Bu özelliği ile ülkenin en büyük şehri unvanına sahip.

Şehrin en ünlü caddesi Queen ismi ile biliniyor. Kentin çok büyük bir kısmı İngiliz kökenlilerden oluşmakta. Bunun yanı sıra Asya kökenli insanlar da bu şehirde yaşamakta. Sky Tower, kentin en dikkat çeken simgesi. Şehrin meşhur plajı Mission Bay ise her sene birçok turisti ağırlıyor.

Havalimanının tarihi 1928 senesine kadar uzanmaktadır. Bu dönemde ilk defa uçuşlar için bir arazi satın alınmıştır. Böylelikle çok kısa mesafeli uçuşlar yapılmaya başlanmıştır. Daha sonraki süreçte ise havaalanının modern bir görünüme kavuşması için kollar sıvanmıştır. Bu noktada 1960 senesinde Whenupai bölgesinde havalimanı inşa edilmeye başlanmıştır. Bu inşaat sürecinden sonra 1966 yılında ilk defa uçuşlar başlamıştır. Daha sonra yabancı ülkelerden gelecek olan uçaklar için bir terminal binası daha inşa edilmiştir. Böylelikle havalimanı, uluslararası bir kimlik kazanmıştır. 1977 yılında açılan bu yeni bölüm ile birlikte bu havalimanını kullanan kişi sayısı da artmaya başlamıştır. Havalimanı günümüzde, ülkenin en büyük tesislerinden birisi olarak dikkat çekmektedir.

Auckland uçak bileti aldıktan sonra buraya gelenler, birçok farklı hizmetten son derece kolay bir şekilde yararlanabilirler.

Buna göre liman içinde ibadet için tasarlanmış olan bir mescit ve bir de şapel bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çocuklar için özel olarak dizayn edilmiş oyun alanları ve mini golf sahası da dikkat çekmektedir. Alışveriş amacıyla duty free bölümlerini ziyaret etmek mümkündür. Birçok değişik konseptte tasarlanmış olan kafeler ve restoranlar ile yeme - içme ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Hediyelik eşya satan dükkanlar, çok değişik ürünler ile dikkat çekmektedir. 75'ten fazla dükkan ile aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Havaalanında bulunan müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca terminal içinde internet erişimi söz konusudur. Bunun yanı sıra atm hem dış hem de iç hatlar terminalinde bulunmaktadır. Döviz büroları ise bir başka hizmettir. Bagaj emniyeti hizmeti veren havaalanında bulunan sağlık tesisi, hastalanma ya da yaralanma gibi durumlara hemen müdahale etmektedir.

Havalimanından kentin her yerine taksi ile gidebilirsiniz. üç farklı taksi firması hizmet vermektedir. bunlar; Alert Taxi, Coop Taxi, Corporate Cabs Taxi olarak dikkat çekmektedir. Yolculuk 40 ile 60 dakika arasında sürmektedir.

Havalimanından kalkan araçlar shuttle hizmeti de vermektedir. Bu araçlar ile 45 dakika sonra şehir merkezinde olabilirsiniz. ücreti ise 30 Yeni Zelanda Doları'dır.

The Link, kentte en yoğun kullanılan toplu taşıma araçlarından birisidir. Belli saatler arasında hizmet vermektedir. özellikle hafta sonlarında çok yoğun olmaktadır.

City Circuit Free Bus, hibrid özelliğe sahip olan araçlardır. En önemli özelliği ise ücretsiz olmalarıdır. Hafta içi hizmet veren araçlar sabah 8'de yola çıkmakta ve 18'e kadar ücretsiz bir şekilde yolcu taşımaktadırlar. Genellikle turistler tarafından çok yoğun şekilde kullanılmaktadır. Motat, kentin tramvay hattıdır. Sadece müzeler arasında hizmet vermesi ile bilinmektedir.

Auckland Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white