Baiyun Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Baiyun Havalimanı CAN ZGGG

Guangzhou Dönüşlü Uçak Biletleri

Baiyun Havalimanı Hakkında Bilgi

Guangzhou, çin'de Guangdong eyaleti bünyesinde yer alan merkezi ve en büyük şehirlerin başında geliyor. Şehrin İnci Nehri üzerinde bulunuyor olması, Hon Kong'a sadece 120 kilometre uzaklıkta olması da özellikle konumu itibariyle önemini artırıyor. Ayrıca Makao'ya 145 kilometre mesafede bulunan şehrin 2017 yılında yapılan sayımlarla birlikte nüfusunun 14,5 milyon insana yaklaştığı görülmüştür. Ticaret limanı olarak çok büyük bir kitleye hizmet veren şehirlerden biri olması, hem uçak hem de karayolu trafiğinin artmasını sağlıyor.

Havalimanı ilk olarak iki bölüme ayrılması sayesinde eski ve yeni halleriyle tarihi de değişiklik gösteriyor. İlk olarak 1932 yılında açılan ve ilel imkanlarla oluşturulan tesisin geliştirilmesi sayesinde 2004 yılına kadar hizmet vermeye devam etmesi sağlanmıştır. Aradan uzun bir süre geçmesi ve çağa uygun hareket edilmek istenmesi nedeniyle 2004 yılında yeniden inşaatına başlanmıştır. 5 Ağustos 2004 tarihinde Baiyun Uluslar arası havaalanı açılmış ve eski olan ise kapatılmıştır. 2004 yılından bu yana Guangzhou'un en çok ilgi gören tesislerinden bir tanesi haline gelmiş olması dikkat çekiyor. Huadu Bölgesi olarak tanımlanan bölgede yer alan tesis 2004 yılında 19,8 milyar Yuan masrafla inşa edilmiştir.

Şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta olan tesis önceki halinden beş kat daha büyük bir hale gelmiştir. Yeni havaalanının hizmete girmesiyle birlikte 2004 yılından bu yana yolcuların yoğunluğu, kargoların çok sayıda olması ve sivillerle birlikte ticari amaçlarla yapılan seferlerin de düzenli hale gelmesi sağlanmıştır. 2020 yılı için planlı kargo kapasitesi 2,5 milyon tona çıkarılacaktır. Mevcut kargo kapasitesi ise 1 milyon ton seviyelerine ulaşmıştır. Uçak park alanı 173 adet olması, art arda çok sayıda uçağın iniş kalkış yapmasını sağlıyor. üç pisti bulunuyor ve ilki 3,800 metre, ikincisi 3600 metre ve üçüncüsü de 3,800 metre olarak belirlenmiştir.

Turistlerin büyük bir bölümünün özellikle alışverişlerini havalimanı bünyesinde gerçekleştiriyor olması, market sayısının da artırılmasını sağlamıştır. Giyim mağazaları, teknoloji mağazaları, market, bebek bakım odası, kayıp eşya ofisi, ilk yardım istasyonu yer alıyor. Terminal bünyesinde iç hatlar ve dış hatlar yolcuları için tüm bu imkanlar uygun fiyatlarla sunuluyor. üç yıldızlı otele çok yakın bir bölgede bulunan tesiste ayrıca restoran, büfe, kafe, çocuk odası gibi imkanlara da yer veriliyor.

Şehir merkezine yapılacak olan yolculuklar için taksi kullanımı son derece yaygındır. Konforlu araç yapıları bulunması, araçlarda klima özelliğinin de yer alıyor olması nedeniyle ücretler genel olarak gitmek istediğiniz yere göre değişiyor. ödemeleri ön ödemeli olarak değil, inerken yapıyorsunuz. Araçlarla şehir merkezine yapılacak olan yolculukların süresi yaklaşık olarak 30 ila 60 dakikadır. Bu nedenle hem taksiyi kullanıyor olmanız hem de uzun süre boyunca yolculuk yapacak olmanız nedeniyle araçlar için 28 kilometrelik yolculuğa ortalama ücreti ödemeniz gerekiyor.

Baiyun Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white