Bole Havalimanı Uçak Bileti

23co

az bulutlu

23 Şubat 15:16

Havaalanı

IATA

ICAO

Bole Havalimanı ADD HAAB

Bole Havalimanı Hakkında Bilgi

Etiyopya kentinin başkenti olarak bilinen Addis Ababa, “Yeni çiçek” anlamına gelir. Afrika Birliği'ne başkentlik yapan şehir, eski adı ile Habeşistan olarak bilinir.

Bölgede birbirinden farklı kültüre sahip topluluklar bir arada yaşar. Doğu Afrika ülkesi olan Addis Ababa, müze, tarihi mekanlar ve turistik yerler açısından da son derece zengindir. 2500-2700 rakıma sahip olan şehir, dağların üzerine kurulmuştur.

Bölgede birr, resmi para birimi olarak kullanılır. “Amharca” ise kullanılan resmi dil olarak belirlenmiştir. Sıcak ve yumuşak bir iklime sahip olan kent içerisinde yağışlarda sıklıkla görülür.

Şehir merkezine 6 km uzaklıktaki Bole Uluslar arası Havalimanı, 1992 yılında kurulmuştur. 2013 yılından itibaren havalimanından ortalama 150'den fazla uçağın kalktığını belirtmekte fayda vardır. 1960 yılında inşa edilen ancak 1992 yılında kulesi ve pisti oluşturulan havalimanı, büyük ve geniş bir kullanım alanına sahiptir.

2003 yılı itibari ile Afrika'nın en büyük yolcu terminallerinden bir tanesi olarak hizmet vermeye başlayan Bole, saatte 3 bin yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. 2006 yılı ile birlikte kargo terminali ve bakım hangarı açılan Bole Uluslar arası Havalimanıher geçen gün biraz daha gelişim gösterir.

2010 yılı ile birlikte genişlemesi için çalışmalar başlatılan havalimanı, şuan için bölgenin en işlek noktalarından bir tanesidir.

Addis Ababa kenti içerisinde havayolu ulaşımı konusunda Bole Uluslar arası Havalimanıhizmet verir. Farklı şehirlere ve ülkelere ulaşım sağlayabilmek adına havayolu hem konforlu hem de hızlıdır. Yolculuk öncesinde bilet işlemlerini gerçekleştirerek, dünyanın farklı ülkelerine problemsiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Bole Uluslar arası Havalimanı, her geçen gün biraz daha gelişim gösterdiği için son derece yoğundur. Hem iç hatlar hem de dış hatlar bölümleri, gün içerisinde birbirinden farklı yolcuya ev sahipliği yapar. Şehir merkezine ise 6 km uzaklıkta olması nedeniyle ulaşım konusunda herhangi bir problem yaşanmaz. Yolcuların konforlu bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için havalimanı içerisinde restoran, cafe ya da büfe alternatifleri de vardır. Aynı zamanda alışveriş seçeneklerinin de bulunması tüm ihtiyaçların karşılanmasına zemin hazırlar.

Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki uzaklık ortalama 6 km olarak belirlenmiştir. Yolcular minibüs kullanarak şehir merkezinde istedikleri noktaya ulaşım sağlayabilirler. Havalimanının karşısındaki üst geçitte bulunan Bole Dild minibüs istasyonu ile ulaşım sağlamak son derece kolaydır. Taksi ve diğer ulaşım seçeneklerinden daha ucuz olsa da turistlere yüksek fiyatlar sunulur.

Havaalanlarında yolcuların rahat etmesi için araç kiralama seçeneği de bulunur. Konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak için araç kiralama faydalı olacaktır. Bu noktada firma tercihi yapmadan önce güvenilir şirketleri araştırmak önemlidir.

Addis Ababa'da en popüler şehir içi ulaşım seçeneği minibüs olarak karşımıza çıkar. Minibüsler ile şehrin farklı noktalarına ulaşım sağlamak son derece kolaydır. Aynı zamanda sarı ve mavi taksilerde şehir içi ulaşım söz konusu olduğunda tercih edilen alternatifler arasındadır.

Bole Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white