Christchurch Havalimanı Uçak Bileti

14co

kapalı

04 Aralık 23:06

Havaalanı

IATA

ICAO

Christchurch Havalimanı CHC NZCH

Christchurch Havalimanı Hakkında Bilgi

Yeni Zelanda'nın ada şehirlerinden bir tanesi olan Christchurh, yerli halkı itibariyle en yoğun şehirleri arasında yer alıyor. Ayrıca Güney Adası bölgesindeki en büyük şehir durumunda olan Christchurch'a her yıl binlerce kişi seyahat ediyor.

çok sayıda yolcunun geleceği öngörülerek 1935 yılında havalimanı ile ilgili girişimlerde bulunulmaya başlanmıştır. İngiliz şehirlerine benzer bir yapısı bulunması ve 1500 kilometre kare alanda bulunuyor olması da dikkat çekici özellikleridir.

İlk olarak 1935 yılında havalimanıyla ilgili girişimlerde bulunulmaya başlanmıştır. Yerel konsey tarafından alınan kararla birlikte Harewood'da Christchurh'un en başarılı sonuç alınacak nokta olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen ikinci faaliyet ise 1936 yılında 227 hektar bir arazinin satın alınması oldu. 1937 yılına gelindiğinde ise 915 metre boyutunca pist oluşturulmuştur. Dönemin şartları nedeniyle sadece 60 metrelik bir terminal inşa edilmesi mümkün olmuştur.

RNZAF İstasyonu Harewood olarak tanımlanmaya başlandığı 1940 yılından sonra, 1946'ya kadar çalışmaların sürdürülmesiyle gelişmiştir. 1946 yılında ise köklü bir değişimle kışa binaları, su kulesi, terminal binaları kurulmuştur Uluslar arası operasyonlar için gerekli izinlerin alınması ve Taksi yolu konseptinin 1953 yılında kurulmasını sağladı. İkinci pist 2012 metre uzunluğunda ve diğer pist ise 1741 metre uzunluğunda olacak şekilde yenilendi. 1960 yılında ise mimar tarafından yeni bir terminal binası oluşturuldu. Toplam taban alanı 1975 yılında 16.000 metrekareye kadar genişletildi. 1980 yılında 2 Avustralya havayolu şirketi tarafından tarifeli seferler başlatıldı.

Yenilenen ve 2000 yılından bu yana özellikle iç mekanda kalitenin artırılmasını sağlayan kurumun hem verdiği hizmet hem de imkanları çok sık değerlendiriliyor. Gazete bayileri, kıyafet satışı yapan outletler, dış hatlar ve iç hatlar terminallerindeki restoran ve büfeler sayesinde her yolcunun ihtiyaç duyacağı ürünler sağlanıyor.

Terminal kompleksinde ayrıca döviz bürosuna, ATM ve postaneye de yer veriliyor. Kafe, emanet eşya ofisi ve konaklama olanaklarıyla turistler tarafından değerlendirilen bir tesis oluşturulmuştur.

Havalimanından otobüslerin paylaşılabilir hizmet faaliyetleri sayesinde tüm yolcuların talep ettiği bölgelere ulaşılması mümkün oluyor. Her bir yolcunun ödemesi gereken tutar belirlenmiştir. Shuttle durakları için terminal kompleksinin dışında bulunan durak bölümünden yolculuğunuzu yapacağınız araca binebilirsiniz.

Christchurch Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white