Cote D'Azur Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Cote D'Azur Havalimanı NCE LFMN

Cote D'Azur Havalimanı Hakkında Bilgi

Fransa'nın güneydoğu bölümünde yer alan Nice şehri ülkenin en güzel şehirlerinden biridir. Akdeniz şehirlerinin tipik özelliklerini taşıyan Nice'te denizin ve doğanın güzellikleri cezbedicidir. Nice, Fransa'da turizm açısından Paris'ten sonra gelmektedir. En çok ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır.

ülkenin popüler tatil bölgesi olan Nice, Fransa'nın 5.büyük ilidir. Kış ayları çok sert ve soğuk geçmemektedir. Denizi, plajları ve doğası temizdir. Müze sevenler için Nice'de sanat müzeleri de bulunmaktadır. Nice, uluslararası açıdan da yoğun ilgi görür; bu nedenle Cote d'Azur Havaalanı ülkenin en yoğun ikinci havalimanıdır.

Cote d'Azur Havaalanı 2. Dünya Savaşı öncesinde askeri eğitimler ve bunun gibi amaçlarla kullanılmaktaydı. Ticari açıdan yolculara açılması 40'lı yılların sonunda 1950 döneminde başlamıştır. 1950'lerde 225.000 yolcusu olan havaalanından 4 yıl sonra 400.000 ve 1972 yılı itibariyle de 2.000.000 yolcu uçuş bileti almıştır. Deniz doldurularak ikinci bir pist açıldı ve 1978 yılında havaalanı genişletildi.

1987 yılında ise yeni bir terminal daha açılmıştır. Havaalanı birçok ödül almaktadır ve sürekli olarak yolcu sayısını arttırmaktadır. Nice aristokratların ve sanatçıların da gözde yerlerinden biri olduğu için onların sık sık bu şehirde görülmeleri Nice'e olan ilgiyi biraz daha arttırmıştır.

Cote d'Azur Havaalanı'nda iki terminalde de nakit para çekme merkezleri bulunmaktadır. Yine her iki terminalde de bankalar vardır. Terminal 1'de aynı zamanda döviz bürosu ve posta ofisi de mevcuttur. Alışveriş yapmak için hem terminal 1 hem de terminal 2'de çeşitli mağazaları bulmak mümkündür. Yemek seçenekleri geniştir; zevke göre bar, kafe veya restoran tercih edilebilir. İş toplantıları için konferans salonları bulunmaktadır.

98 ve 99 numaralı otobüsler Nice merkez ile havalimanı arasında düzenli seferler yapmaktadır. Bunlar Lignes d'Azur otobüsleridir.

24 saat boyunca havaalanından merkeze taksi bulmak mümkündür. Gece ve gündüz tarifeleri bulunmaktadır.

Nice şehrinin en güzel özelliklerinden biri trafik sorunun bulunmamasıdır. Şehirde otobüsler ve tramvaylar ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Otobüsler birçok farklı güzergah kullanmaktadır. Nice'te istenilen yerlere otobüs ile gitmek mümkündür.

Otobüs bileti fiyatları kullanım şekline göre değişmektedir. Tek seferlik bir bilet alındıysa €1,5 yeterliyken eğer günlük kullanımlı bir bilet alındıysa €5 ödenecektir. Otobüslerin bakımlarına önem verilmektedir. Havalimanı Express denilen otobüsler ise düzenli olarak havaalanına sefer yaparlar. Bu otobüsün bilet fiyatı ise €6'dır. Tramvaylar tek bir güzergahta gitmektedirler. Tren istasyonuna gitmek için de tramvay kullanılabilir. Günlük biletleri €1,5 ‘dur. öncesinde istasyonda tramvay bileti alınmalıdır.

Cote D'Azur Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white