Eleftherios Venizelos Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Eleftherios Venizelos Havalimanı ATH LGAV

Eleftherios Venizelos Havalimanı Hakkında Bilgi

Medeniyetin ilk kentlerinden, şehirlerin ilk başkentliğinden ve en özel yerleşim yerlerinden biridir Atina. Bilinen kayıtlara göre en eski yerleşim yeri olmakla birlikte 7 bin yıl boyunca kesintisiz yerleşim alanı olmuştur. Günümüzde de Yunanistan'ın başkenti olan kent, Ege Denizi'nin gözde şehirlerindendir. Dünya çapında turist potansiyeli ile tüm güzelliğini bir sonraki nesillere aktaracak güçtedir.

Atina ''Tanrının Aklı'' kökeninden gelen özel bir deyişle ismini almıştır. Sahilleri, denizi, eğlenceli kent yaşamı, kültürü, tarihi mirası ile çok özel bir şehirdir.

60 yaşındaki Ellinikon Uluslararası Havalimanı'nın yerini almak üzere uzun yıllar Atina şehri için büyük bir havaalanı planlandı. 1997 yılında, Atina'nın 2004 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yaptığı duyurulduğunda, şehrin yeni havalimanı gerçekliğe doğru bir adım daha ileriye taşındı. Mart 2001'e kadar, Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı (ATH), inşaat işinin sadece 51 haftasından sonra ve 2 milyar Euro'nun üzerinde bir maliyetle tamamen faaliyete geçti.

Atina Havalimanı, hemen yolcularla yoğunlaştı ve hızlı bir şekilde Avrupa'nın güneydoğu bölgesine açılan en önemli geçitlerden biri haline geldi. 2002 yılında havalimanı yaklaşık 12 milyon yolcuya hizmet vermiş ve bir dizi prestijli ödül kazanmaya başlamıştır. Havaalanı, 1900'lü yılların başlarından beri meşhur bir Yunan politikacı olan Eleftherios Kyriakos Venizelos'un adını almıştır.

Atina'ya seyahatlerde direkt uçuşun sağlandığı havalimanı Eleftherios Uluslararası Havalimanı'dır. Atina uçakbileti avantajlarından yararlanarak havayolu ile Yunanistan'a seyahat eden yolcular hem Atina'ya hem de diğer kentlere Eleftherios üzerinden ulaşabilirler.

İç ve dış hatlarla hizmet veren limanda 2 terminal bulunuyor. Yurt dışından gelen yolcular ve AB'den ayrılan yolcular için free shop mağazaları bulunuyor. Alışveriş dükkanları, butikler, hediyelik eşya dükkanları, Yunanistan'a özgü ürünlerin satıldığı dükkan ve restoranlar ile çok sayıda işletme bulunur.

Sağlık merkezi, eczane, kozmetik ürünler, emanet ve bagaj bankosu, bilgi masaları, engelliler için ek hizmetler, bebek bakım üniteleri gibi eksiksiz donanımlar mevcuttur. Ayrıca havalimanı civarında 2 şehir oteli bulunuyor. Havalimanında konferans ve toplantılar için 7 farklı salon ile profesyonel hizmet veriliyor.

Atina Eleftherios Venizelos Uluslararası Havalimanı (ATH), havalimanını daha büyük Atina bölgesi ve Pire ile birbirine bağlayan altı halk otobüsü yolu ile hizmet veriyor; otobüsler, 24 saat boyunca sık sık çalışır.

Limuzin gerektiren yolcular, gelenlerin iç tarafındaki bordür kapısında 3 ve 4 numaralı kapılar arasında bulunan bir dizi servis sağlayıcı bulacaktır.

Havalimanı, yüksek verimli metro ray sistemi ile şehre bağlanmaktadır. Yolcular yaklaşık bir saat içinde Syntagma İstasyonu'ndan ya da bir saat içinde Pire'ye gidebilirler. Alternatif olarak, Suburban Rail sistemi Larissis İstasyonu'na (Atina Merkez Tren İstasyonu) düzenli bağlantılar sunmaktadır. Havaalanı Atina Merkez Demiryolu İstasyonu (Larissa İstasyonu olarak da bilinir) ve Pire limanına banliyö treni sistemi ile bağlanır. Metro hizmetleri şehir ile havaalanını 3 numaralı metro hattıyla bağlamaktadır.

Kent içinde en çok kullanılan ulaşım aracı metrodur. Turistler için bilet 20 Euro olarak belirlenmiştir. 3 gün boyunca sınırsız kullanım hakkına sahiptir.

Eleftherios Venizelos Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white