Ferihegy Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Ferihegy Havalimanı BUD LHBP

Budapeşte Dönüşlü Uçak Biletleri

Ferihegy Havalimanı Hakkında Bilgi

Macaristan'ın başkenti olan Budapeşte, Tuna nehrinin iki kıyısında kurulmuştur. Budin ve Peşte 17 Kasım 1873 yılında birleşerek Budapeşte kentini oluşturmuştur. Avrupa'nın en büyük ikinci şehri olan kentin nüfusu 2 milyon üzerindedir.

1526'da Kanuni tarafından fethedilmesi ve 2 asıra yakın Osmanlı hakimiyetinde olması nedeniyle, kentte hala Türk ve Osmanlı izleri görmek mümkündür. özellikle şehrin birleşmesinden sonra mimari gelişmesiyle, Avrupa'nın gözde kentlerinden biri olmuştur.

1938'de Budapeşte'de yeni bir havalimanı inşa etme fikri doğdu. Havaalanı sivil-askeri-spor amaçlı olarak amaçlanmıştır. Güneybatı kesiminde kuzeybatı ve askeri bölgelerdeki sivil tesisler inşa edildi.

Havaalanından şehre yaklaşmak için, 1940-1943 yılları arasında 16 kilometrelik (10 mil) yüksek hızlı yol inşa edildi.

16 Mart 2011'de Budapeşte Ferihegy Uluslararası Havaalanı'nın adı Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı olarak değiştirildi.

2014 yılında Emirates , Boeing 777-300ER uçağını kullanarak Dubai, BAE'ye günlük uçuşlar açtı. Bunu, Air China 'nun Pekin Capital ' e yaptığı uçuşlar ve Toronto Airbus'a Airbus A330 ile Air Transat bağlantısı izledi. Boeing 767-300 tarafından işletilen Air Canada Rouge tarafından işletmelerini Budapeşte'ye başlattı.

LOT Polonya Havayolları, Temmuz 2017'de, Chicago ve New York'a 2018'de başlaması planlanan doğrudan uçuşların başladığını duyurdu.

2012 yılı Aralık ayına kadar havalimanı altyapısını genişletmek ve modernize etmek için 261 milyon avro harcanmıştır. Gelecekteki bu projelerin bir kısmı 300 milyon avroyu kapsamaktadır.

Budapeşte'de havayolu ulaşımı için Ferenc Lizst Havalimanı kullanılır. Budapeşte uçakbileti avantajlarıyla, Macaristan'a seyahat eden yolcular, şehrin tüm güzelliğini keşfedebilir veya Avrupa'nın diğer şehir ve ülkelerine bu noktadan seyahat edebilirler.

Ferenc Lizst Havalimanı'nın şehir merkezine olan uzaklığı 16 km olduğu için ortalama yarım saatte, merkeze ulaşım sağlanır. Havalimanında 2 terminal bulunuyor. Her iki terminalde de döviz bozdurma ve ATM alanları bulunuyor.

Duty free, mağazalar, butikler, hediyelik eşya dükkanları, kozmetik ve aksesuar mağazaları gibi pek çok dükkan bulunuyor. Macaristan ve dünya mutfaklarından özel lezzetler sunan restoranları, cafe ve fast food alanları ile donanımlı bir havalimanıdır.

Call Point yardım masalarından engellilere hizmet verilmekte, bebek bakım üniteleri ve sağlık merkezi bulunmaktadır.

2 şehir oteli ile havalimanı yakınında hizmet sağlanıyor. Ayrıca konferans ve iş toplantıları için eksiksiz şekilde donatılmış konferans salonlarıyla hizmet veriliyor.

ön ödemeli yerel ekspress otobüsü 200E, Metro terminus Köbánya- Kispest ve havaalanı terminalleri arasında ulaşım imkanı sunar. Yolcular üç metro hattının birleştiği Deák tér' durağına inebilirler. 93 numaralı otobüs bu noktayı Terminal 1'e bağlar.

Düzenli trenler Hungarian State Railways tarafından sağlanıyor.

BKK- Budapeşte şehir içi ulaşım sistemi olarak kentin tüm ulaşım hizmetlerini sağlıyor. Metro, tramvay, troleybüs, otobüs, banliyo, vapur, füniküler ve teleferik hatları Budapeşte şehir ulaşım ve şehirlerarası ulaşımlarda sunulan hizmetlerdir.

Ferihegy Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white