Fiumicino Havalimanı Uçak Bileti

20co

açık

19 Mayıs 23:44

Havaalanı

IATA

ICAO

Fiumicino Havalimanı FCO LIRF

Fiumicino Havalimanı Hakkında Bilgi

İtalya'nın çok canlı şehirlerinden biri olan Roma aynı zamanda bu ülkenin başkentidir ve 7 tepe üzerinde yükselmektedir. Tarihsel olarak birçok uygarlığın yaşamış olduğu bu alanda tarihi eserler ve dokular oldukça ön plandadır. Aynı zamanda Roma resmi olmasa da Vatikan'ın da başkenti olarak görülmektedir.

Roma, dünyadaki nüfus yoğunluğu en fazla olan şehirlerden biridir. Roma'daki antik yapılar turistlerin en çok ilgi gösterdikleri alanlar arasındadır. Roma'yı kısa sürede gezmek pek mümkün değildir çünkü çok fazla gezip görülecek yeri bulunmaktadır.

Fiumicino Havalimanı'nı ilk olarak 1960 yılında yolcu uçuşlarına açılmıştır. Açıldığı tarihten itibaren gittikçe daha fazla ilgi görüp, yolcu sayısını arttırmıştır.

Fiumicino Havalimanı uzun ismiyle Leonardo Da Vinci Fiumicino Havaalanı olarak bilinmektedir. Şu anda İtalya'nın en büyük ve işlek havalimanı olma özelliği taşımaktadır.

Şimdiki ismini almadan önce havalimanı Roma Havaalanı adını taşımaktaydı ama Leonardo da Vinci'yi onurlandırmak için bu şekilde bir isim değişikliğine gidilmiştir. Bunun temeldeki nedeni ise Da Vinci'nin 1490 yılında ilk helikopter fikrini ortaya atmasıdır.

2016 yılında Fiumicino Havaalanı 44.744.769 yolcu sayısına ulaşmıştır. Havaalanı 1960 yılında ilk olarak yaz olimpiyat oyunları döneminde eski havaalanına destek olmak amaçlı olarak kullanılmıştı. 1961 ‘de de Roma'nın resmi havaalanı oldu.

4 terminalde de yiyecek ve içecek mekanları yer almaktadır. İnternet erişimi mevcuttur ve ilk yarım saatinden ücretsiz olarak yararlanılabilir.

Alışveriş yapmak isteyen yolcular için çok sayıda farklı alternatif bulunur. İtalya'ya özgü olan ve ülkenin kültürünü yansıtan ürünler de satılmaktadır.

Havaalanı 1,2,3, ve 5 olmak üzere 4 tane terminale sahiptir. çok sayıda ulaşım aracı ile Fiumicino Havaalanı'na varılabilir.

Terminallerin arasında transfer işlemi yapılacağında ücretsiz shuttle hizmetinden faydalanılabilmektedir.

Fiumicino Havaalanı'ndan Roma'nın merkezine yaklaşık 1 saat içinde COTRAL otobüsleri ile ulaşılabilmektedir.

Banliyö treni ile de seyahat edilebilir. Sefer aralıkları 15 dakikadır, Express trene göre daha ekonomik bir seçenektir.

Havaalanı terminallerinin içinde değil dış tarafında bulunan taksiler ile merkeze gidilebilir. Lisanslı taksiye binmek önemlidir. Yaklaşık 25-30 dakika içinde Roma merkeze gidilebilmektedir.

Roma'da toplu taşıma için çok sayıda bilet seçeneği sunulmaktadır. Gezme ve Roma'da kalma durumuna göre en uygun olanı tercih edilebilir.

75 dakikalık tek yön bileti: €1,50 24 saatlik bilet: €7 48 saatlik bilet: €12,5 72 saatlik bilet: €18 Bir haftalık bilet: €24 Roma pass kartı: 48-72 saatlik olarak alınabilir.

Metro hatları hemen her Avrupa şehrinde olduğu gibi Roma'da oldukça sık şekilde tercih edilmektedir. Kısa sürede yolculuk yapılabilmesi ve trafiğe girmemesi açısından oldukça iyi bir alternatiftir; ayrıca ekonomiktir. Bununla beraber Roma'da çok sayıda tarihi kalıntı olduğu için metro çok geniş bir alanda işlemez.

Turistler için otobüsler daha avantajlıdır çünkü birçok turistik yere otobüs kalkmaktadır. 110 numaralı otobüs turistlerin sıkça kullandığı araçlardandır. Gece otobüsleri de mevcuttur.

Fiumicino Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white