Galeao Antonio Carlos Jobim Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Galeao Antonio Carlos Jobim Havalimanı GIG SBGL

Galeao Antonio Carlos Jobim Havalimanı Hakkında Bilgi

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir. Rio de Janeiro. São Sebastião do Rio de Janeiro şehri olarak bilinen kent, São Paulo'dan sonra, Brezilya'nın 2. büyük kentidir.

Dünya çapında turizm merkezi, eğlence ve festivallerin odak noktasıdır. Sambacıların kenti olarak bilinen şehirde, deniz turizmi oldukça gelişmiştir. 62 milyon nüfusu olan şehrin sembolü ise tüm dünyaca bilinen Kurtarıcı İsa Heykeli'dir. Rio Carnavale'ın ev sahipliği yapan şehir, 1500'lü yıllarda kurulmuştur.

1916'da kurulan Naval Aviation School, Ponta do Galeão'ya transfer edildiğinde, 1924'te RIOgaleão - Tom Jobim Uluslararası Havaalanı'nın tarihi başladı. 1945 yılında havaalanı resmi olarak uluslararası hale geldi. 20 Ocak 1977'de Rio de Janeiro Uluslararası Havaalanıaçıldı.

İnşaat şirketi Odebrecht tarafından yürütülen bina çalışması, ülkedeki 1970'lerde ana teknoloji projelerinden birini temsil eden Brezilya'da bir dönüm noktasıydı. Modern havaalanı ve uçuş koruma tesisleri ile tasarlanan yeni havalimanı, pistlerindeki daha yoğun hava trafiğinin üstesinden gelmek için gerekliydi. Dünya çapında ticari uçakların teknolojik gelişimini takip etmek de önemliydi. Brezilya'daki ticari havacılıktaki hızlı büyüme nedeniyle, bu terminalin tüm tesisleri 1992 yılında genişletildi. Terminalin kapasitesini yılda 7 milyon yolcuya yükselten bu çalışma, Terminal 2'deki inşaat çalışmalarının başlamasıyla aynı zamana denk geldi. Latin Amerika'nın en modernlerinden biri olan ve yılda 8 milyon yolcu taşıyabilen 20 Temmuz 1999'da, havalimanının kapasitesini ikiye katladı.

Ve havalimanı büyümeye devam ediyor. 2016 itibariyle, işletme, bakım ve genişletme faaliyetleri, RIOgaleão imtiyaz sahibine tamamen aktarılacak ve bu da havalimanında altyapı inşaatı için 2 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirecek.

Rio de Janeiro-Galeão Havaalanı, Rio de Janeiro'nun 20 km kuzeyinde Governador Adası'nda yer alır. Rio de Janerio'ya gelen turistler Galeao havalimanıüzerinden ulaşım sağlarlar. Şehir merkezine yakın konumda bulunan havalimanına ortalama yarım saatte ulaşım sağlanır.

İki terminal ile faaliyet gösteren alanda döviz büroları ve ATM'ler yer alır. 1. terminalde daha çok restoranlar, cafeler bulunurken, 2. terminalde ticari alanlar yer alır. Antonio Carlos Jobim Uluslararası Havalimanı'nda mağazalar, duty free, gazete ve dergi bayileri, hediyelik eşya dükkanları bulunur. Ayrıca terminal 1 içerisinde eczane ve sağlık merkezi ile hizmet verilir. Bagaj ve emanet alanları, danışma masaları, Araç Kiralama servisleri ve bebek bakım üniteleri terminallerde yer alır.

Havalimanından Rio De Janerio şehir merkezine ulaşmak için 2018 numaralı otobüsler ile hizmet veriliyor. Merkeze ulaşım süresi ortalama 45 dakikadır.

Avis, Budget, Dallas, Hertz ve Localiza gibi araba kiralama firmaları Terminal 1 ve Terminal 2'de yer alan satış ofislerinden sağlanabilir.

Kent merkezi ve şehir içi ulaşımda en popüler ulaşım aracı metrodur. Güney ve kuzey yönler arasında önemli ağları bulunur.

Galeao Antonio Carlos Jobim Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white