King Abdulaziz Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

King Abdulaziz Havalimanı JED OEJN

King Abdulaziz Havalimanı Hakkında Bilgi

Suudi Arabistan'da bulunan Cidde, bölgenin en büyük ikinci şehri olarak kabul edilir. Kızıldeniz kıyısında bulunan Cidde, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Tarihi ve turistik dokuların fazla olduğu şehir, görkemli mimarisiyle de dikkat çeker. Suudi Arabistan'ın diplomatik merkezi olarak bilinen Cidde, havayolu taşımacılığı için de geçiş noktası olarak kabul edilir.

11.yy'da ve daha önceki dönemlerde birbirinden farklı uygarlığa ev sahipliği yapan Cidde, Mekke yakınlarında bulunur. Suudi Arabistan Riyali kullanılan şehirde, resmi dil ise Arapça olarak belirlenmiştir. Havası ise yılın büyük bir bölümünde sıcak olmak ile birlikte çöl ikliminin de etkileri görülür.

King Abdulaziz Uluslar arası Havalimanı, 1981 yılında hizmete girmiştir. Cidde'nin yaklaşık olarak 19 km uzağında bulunan havaalanı, dünyadaki diğer terminallerine göre uçak kapasitesinin fazla olması ile bilinir. Mekke'ye hac için giden Müslümanlar nedeniyle de King Abdulaziz yılın büyük bir bölümünde kalabalık olur. Suudi Arabistan'ın en kalabalık terminali olarak bilinen King Abdulaziz'in önümüzdeki yıllarda kapasitesi biraz daha arttırılacaktır.

15 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu olan terminalin yapımına 1974 yılında başlanmıştır. Hac için kullanılan bir havalimanı olması nedeniyle yolcuların konforuna özen gösterilir.

Cidde'de bulunan King Abdulaziz Havalimanı, turistlerin ve yerli halkın farklı ülkelere daha kolay seyahat edebilmeleri adına tasarlanmıştır. Havayolu ulaşımı daha konforlu ve hızlı olduğu için terminal, yıl içerisinde pek çok yolcu tarafından tercih edilir.

Merkeze 19 km uzaklıkta olması nedeniyle ulaşım konusunda herhangi bir problem yaşanmaz. King Abdulaziz Havaalanı'na ulaşmak isteyenler, toplu taşıma kullanarak en fazla 15 dakika içerisinde gidebilirler.

Hac yapmak isteyenlere de ev sahipliği yapan havalimanı içerisinde yararlanılabilecek birbirinden farklı hizmet vardır. Restoran, Büfe, ATM, havalimanında yer alan alternatiflerden bazılarıdır. Cidde uçak bileti alan yolcular, seyahatlerine başlamadan önce kişisel ihtiyaçlarını konforlu bir şekilde karşılayabilirler.

Şehir merkezine bir an önce ulaşım sağlamak isteyenler adına taksi doğru bir tercih olacaktır. Sabit fiyatlı taksiler sayesinde ucuz ve konforlu bir şekilde ulaşım hizmetlerinden yararlanılabilir. Yolcuların isteğine göre limuzin seçenekleri de vardır.

Cidde'nin yalnızca şehir merkezini değil birbirinden farklı noktalarını da ziyaret etmek isteyenler, havalimanında bulunan araç kiralama fırsatlarını değerlendirebilirler. Budget, Hertz ve Avis havalimanın hizmet veren araç kiralama firmalarıdır. Şehri daha iyi tanıyabilmek için araç kiralamak her zaman daha faydalıdır.

Cidde içerisinde toplu taşıma olanakları sınırlıdır. Otobüsler ile ulaşım sağlamak isteyenlerin sefer saatlerini ve güzergahlarını öğrenmeleri gerekir. Taksi ise popüler şehir içi ulaşım aracı olarak belirtilebilir. Sabit tarifler olduğu için taksi ile ulaşım sağlamak son derece ekonomiktir. Aynı zamanda hizmet veren taksiler lisanslı olduğu için herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmaz.

King Abdulaziz Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white