King Khaled Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

King Khaled Havalimanı RUH OERK

King Khaled Havalimanı Hakkında Bilgi

Riyad, Suudi Arabistan'ın başkenti olarak bilinir. Bölgenin en gelişmiş ve kalabalık şehirlerinden bir tanesi olan Riyad, Arap yarımadasında büyük bir platoda yer alır. Ortalama 6 milyonun üzerinde bir nüfusu olan şehir, tarihi ve turistik açıdan da son derece zengindir. İbrahim Muhammed El Sultan, şehrin belediye başkanı olmak ile birlikte küreselleşmesi adına çalışmalarını sürdürür.

İslamiyet öncesindeki dönemlerde Riyad'ın adının Hac olarak geçtiği bilinir. Bu nedenle kentte, önceki dönemlerden kalma birbirinden farklı tarihi yapı bulunur. Genellikle hava sıcaklıkları çok yüksek olduğu için kış aylarında seyahat etmeye özen göstermenizde fayda vardır.

King Khaled Uluslar arası Havalimanı, 1983 yılında inşa edildikten sonra birbirinden farklı onarım süreci geçirerek daha da iyi bir hale getirilmiştir. Suudi Arabistan'dan 35 km uzaklıkta olan havalimanına toplu taşıma araçları ya da Taksi ile ulaşım sağlanır. Havaalanı içerisinde 11.600 kişi kapasiteli otopark, cami, kraliyet terminali ve 5 adet yolcu terminali bulunur. King Khaled havalimanı için ayrılan arazi, şuan için dünyanın en büyük alanlarından bir tanesi olarak gösterilir.

önceleri ticari uçak seferlerinin gerçekleştirildiği havaalanı, şuanda dünyanın en yoğun yolcu karşılayan merkezlerinden bir tanesidir. 5 farklı yolcu terminalinden sonuncusu 2016 yılında açılmıştır.

Suudi Arabistan ve çevresinde havayolu ulaşımı için kullanılan King Khaled Havalimanı, oldukça avantajlıdır. İç ve dış hatlar sayesinde yolcular dünyanın farklı ülkelerine konforlu bir şekilde seyahat edebilirler. Uçak bileti alabilmek için terminaldeki çalışanlar tüm yolculara kesintisiz hizmet sağlar.

Havalimanı ve şehir merkezi arasındaki uzaklık ortalama 35 km olarak belirlenmiştir. Şehir merkezine gitmek isteyen yolcuların yararlanabilecekleri alternatifler fazladır. Havaalanı içerisinde yolcuların yararlanabilecekleri cafe, restoran ve alışveriş için mağaza seçenekleri de bulunur.

Gelişim gösteren ve Suudi Arabistan'ın en popüler havalimanı haline gelen King Khaled içerisinde eczane, büfe ve sağlık merkezi gibi alanlarda bulunur.

Havalimanı'ndan şehir merkezine kendi arabaları ile gitmek isteyen yolcular olabilir. Kral Fahd Yolu ve Doğu Devletlerarası otoyolu kullanılarak şehir merkezine gitmek mümkündür. Yolcuların kendi araçlarını tercih etmeleri daha konforlu bir şekilde ulaşım sağlamalarına yardımcı olur.

Riyad içerisinde şehir içi ulaşımda toplu taşımaların sayısı oldukça azdır. Tüm vatandaşlar kendi araçları ile ulaşım sağlamaya özen gösterir. Sokak ve cadde isimleri olmadığı için toplu taşıma kullanabilmek daha da zorlaşır. Bu nedenle araçla seyahat edecek olan turistlerin navigasyondan yardım almaları önemlidir.

King Khaled Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white