Lisboa Havalimanı Uçak Bileti

17co

yer yer hafif yoğunluklu yağış

22 Mayıs 06:33

Havaalanı

IATA

ICAO

Lisboa Havalimanı LIS LPPT

Lisboa Havalimanı Hakkında Bilgi

Enerjik ve eğlenceli insanların memleketi Portekiz'in başkenti Lizbon, Atlantik Okyanusu'na olan kıyısıyla muhteşem manzaralar sunar. İki kıyı ile birleştirilen şehir, mimarinin en güzel örneklerini sunar.

Belem Kulesi, Sao jorge Kalesi, Jeronimos Manastırı, Santa Justo Asansörü, alfamo Bölgesi, Rossio Meydanı ve Lizbon Okyanus Akvaryumu gibi gezilecek muhteşem alanlar sunar. Tarih, kültür, sanat ve eğlencenin kent yaşamına uyarlanmış halidir Lizbon.

Lizbon Havalimanı, II. Dünya Savaşı sırasında 15 Ekim 1942'de hizmete girdi ve başlangıçta Cabo Ruivo Deniz Uçağı üssü ile birlikte çalıştı. Deniz uçakları transatlantik uçuşları gerçekleştirdi ve yolcular yeni havalimanından kalkan kıta uçuşlarına transfer edildi.

Lizbon, tarafsız bir havalimanı olarak hem Alman hem de İngiliz havayollarına açıktı. Portekiz tarafsız olmasına rağmen, havaalanı Cebelitarık, Kuzey Afrika ve Kahire'ye giden müttefik uçuşlar tarafından kullanıldı. 

Savaşın sonunda havalimanı hızla gelişti ve 1946'da Air France, British European Airways, Iberia , KLM, Sabena , Pan Am ve Trans World Airlines gibi büyük havayolları tarafından kullanıldı. 1954'e kadar yolcu sayısı 100.000'e ulaştı.

Portela Havaalanı olarak bilinen Humberto Delgado Havaalanı, Lizbon şehir merkezine 7 km'dir. Havaalanı, Portekiz ve büyük Avrupa merkezi için uluslararası ağ geçididir. Yolcu hacmi açısından Avrupa'nın 24. en büyük havalimanı konumunda olup, Brezilya'nın en stratejik Avrupa merkezidir ve Afrika'nın en önemli Avrupa merkezlerinden biridir.  

Lizbon'da global havayolu ulaşımı için kullanılan havalimanı, Lizbon Portela Havalimanıdır. Lizbon uçak biletiyle Portekiz yurt içi veya uluslararası gelen yolcular, havalimanından kent merkezine ortalama 15 dakikada ulaşım sağlarlar.

Toplam 2 terminalle faaliyet gösteren Lizbon Uluslararası Havalimanı, engelli yolcular için çeşitli olanaklar sunar. Bebek bakım ve çocuk oyun alanları bulunur. 24 saat sağlık merkezi, bilgi bankoları ve terminallerde ücretsiz wi-fi ağı bulunur.

Portekiz mutfağıyla donatılan restoranlar, fast food ve cafeler, büfe ve barlar ile yeme- içme alanlarında oldukça çok seçenek sunar.

Alışverişler için yurt dışı yolculara Duty Free seçenekleri, butikler ve marka dükkanlar, hediyelik eşyalar ve Lizbon temalı dükkanlarla havalimanı içerisinde çok sayıda işletmeyle hizmet verilir.

Yeni Aeroporto İstasyonu Terminal 1'den hareket ederek, Lisbon Metro'nun kırmızı hattından şehir merkezine ulaşım sunar. Alamada veya Saldhana'da şehir merkezi güzergahlarında hat değiştirme noktalarına sahiptir.

7/ 24 hizmet veren taksi durağı Terminal 1'in gelen ve giden yolcu bölümlerinin dışındadır.

Yukarıda belirtilen ulaşım seçeneklerinin yanı sıra havalimanına iniş yapan ziyaretçiler havalimanının iç ve dış hatlar terminalinde yer alan araç kiralama şirketlerinden istedikleri özelliklerde araç kiralayarak da yolculuklarını tamamlayabilmektedir.

Lizbon'da şehir içi ulaşımlar için Viva Viagem kart geçerlidir. 0,50 Euro ücretle bir sene geçerlidir ve para yüklenerek ulaşım araçlarında kullanılır. Yaygın olarak metro ağı kullanılır. 06:00 ile gece 01:00 saatlerinde hizmet verir.

ba-favicon-white