Male Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Male Havalimanı MLE VRMM

Male Havalimanı Hakkında Bilgi

Male'nin Maldivler için son derece büyük bir önemi bulunuyor. Bölgedeki özellikle tek uluslar arası havalimanına sahip ada olması nedeniyle her zaman için değerlendiriliyor. Male'nin Maldivler Cumhuriyeti'nin başkenti olarak tanımlanması da en gelişmiş adaların başında gelmesini sağlıyor. Sadece 5,8 kilometrelik alanda kurulu olan adanın çok gelişmiş olması ve turizm cenneti haline gelmesi de her yıl milyonlarca turistin gelmesini sağlıyor. Nüfusu sadece 85 bin civarı olması da az sayıdaki yerli halkın gelirinin yükselmesine imkan tanıyor.

önceki ismi olarak bilinen Ibrahim Nasir Uluslar arası Havaalanı, yeni ismiyle Uluslararası Male Havaalanı olarak duyulmaya başlanmıştır. özellikle maldivler havaalanları bünyesinde özel olarak hizmet veriliyor. Devlet tarafından kontrol edilen kuruluşun satılması ve özel hale getirilmesi nedeniyle kontrol Maldivler Havaalanları Limited Şirketi olarak bilinen kuruluşa geçmiştir. Halka açık bir tesis olarak 19 Ekim 1960 tarihinde açıldığı günden bu yana aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor. Hem iç hatlar hem de dış hatlar ile ilgili faaliyetlerin gerçekleştiriliyor olmasına ek olarak, deniz uçaklarıyla da yolculukların yapılması sağlanıyor.

Hulhule Adası bünyesinde inşaatı 23 metreye 914 metre olacak şekilde inşaatı tamamlanmıştır. Pistin daha sonra yenilenmesi ve terminalin de güncellenmesi yönünde karar çıkarılmıştır. özellikle Maldivler adalarının sahip olduğu ilk uzak 1974 yılında piste inmiştir. Hükümet tarafından 1964 yılında halkla birlikte gerçekleştirilen çalışmalarda yeni asfalt pist yapılmıştır. Yenilenen pist 1966 yılında açıldı. Turizm faaliyetlerinin kendileri için en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi olacağını bilen başbakanın yaptığı çalışmalar kısa süre içerisinde sonuç verdi. 1972 yılından bu yana ülkeye milyonlarca kişi seyahat etmeye devam ediyor. 2010 yılında ise bir ihale yapılmasına karar verildi ve tesisin özelleştirilmesi yönünde alınan karar sonucunca satış işlemleri tamamlandı.

özellikle Müslümanlar tarafından çok fazla ziyaret edilen adalardan bir tanesi olması nedeniyle havalimanının bulunduğu adada havaalanında da mescit bulunuyor. Ayrıca bebek bakım odaları, çocuk oyun alanları, kırtasiye, kitap, kıyafet satış alanları da bulunuyor. Uluslar arası alanda yapılan yolculuklara ek olarak iç hatlar yolculukları için de bir diğer terminal olan deniz yolunun kullanılması mümkündür. Deniz uçakları sayesinde adalar arası seyahat edilmesi kolay bir hale getirilmesine ek olarak, son derece ucuzdur. Adalar arasında yüzlerce köprü kurulması yerine bu yöntemin çok sık kullanılması sağlanmıştır. Başkentte havalimanı bünyesinde banka, ATM, kablosuz internet gibi imkanlara da yer veriliyor.

Deniz uçağının çok sık kullanılıyor olması sayesinde, adalar zaten küçük olduğu için Taksiye veya kişisel araçlara ihtiyaç duyulmuyor. çok dar alanlarda oluşmuş ada parçalarında şahsi araçlar yerine yürüyerek seyahat edilmesi sağlanıyor. Adaların boyutları onlarca kilometrekare olmadığı gibi, şahsi araçlara ek olarak toplu taşıma araçlarına da suyolu haricinde rastlanmıyor. Deniz uçağı olarak tanımlanan Maldivian Air Taxi ve Trans Maldivian Airways sayesinde seyahatlerinizi adalar arasında gerçekleştirebilirsiniz. Deniz uçaklarının hızlı ulaşım imkanı tanıması ve sadece birkaç dakika içerisinde diğer adalara ulaşılmasını sağlıyor olması, ücretlerin de yüksek olmamasına neden oluyor. Hangi adaya veya adanın hangi bölgesine gitmek istediğinize bağlı olarak ücrette değişiklik görülecektir

Male Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white