Manchester Havalimanı Uçak Bileti

17co

parçalı az bulutlu

28 Mayıs 19:24

Havaalanı

IATA

ICAO

Manchester Havalimanı MAN EGCC

Manchester Havalimanı Hakkında Bilgi

İngiltere'nin en ünlü şehirlerinden biri olan Manchester, ülkenin kuzey-batı bölümünde yer almaktadır. Ekonomik, kültürel ve sportif etkinlerle ilgili olarak şehir oldukça canlıdır. Şehrin nüfusu ise yaklaşık 500.000'dir.

Manchester şehri sanayileşme alanındaki ilk gelişen yerlerden biridir. Edinburg ve Londra illeri ile beraber İngiltere'nin en çok turist çeken şehridir. Sanatı seven içinlerse Manchester çok fazla seçenek sunar; konser salonları, tiyatroları ve müzeleri ile ünlenmiştir. Şehirde aynı zamanda Victoria Dönemi'nin etkileri görülebilmektedir.

1928 yılında proje olarak gündeme gelen Manchester Havaalanı'nın ilk inşaatı 1930 yılında tamamlanmıştır. İnşaat bittiğinde alanın küçük olduğuna karar verilmiş ve 1938 yılında Manchester Havaalanı kullanıma açılmıştır.

Savaş yılları boyunca havaalanı uçak üretimi ve askerlerin eğitimi için kullanılmıştır. Bu dönemde havalimanına 3 pist daha eklenmiştir.

Barış döneminde yolcu seferleri yeniden başlamıştır ve Manchester Havalimanı'ndan seyahat edenlerin sayısı öncekine göre 3 kat daha fazla olmuştur.

1954 yılına gelindiğinde havalimanında 24 saat faaliyet başlamıştır ve pist genişletilmiştir. Manchester Havaalanı, savaş döneminden sonra 1 milyon yolcuya hizmet vermiştir.

1962 yılında ise Avrupa'da ilk kez bir pier sistemi bu havalimanında görüşmüştür. Edinburgh Dükü, 2,7 milyon sterlin değerindeki bir terminali açmıştır.

1980 yılına kadar yolcuların artışı çok istikrarlı biçimde gerçekleşmiştir ve bir başka ek pist yapılmıştır. Artık aylık yolcu sayısı yarım milyonu buluyordu.

1989 yılında Galler Prensesi tarafından yeni iç hatlar terminali açıldı. özel check-in ve otopark hizmetleri sunuldu.

1993 yılında 2. Terminal de açıldı. 1995 yılı itibariyle havalimanı yılda 15 milyon yolcuyu ağırlıyordu.

2005 yılında yeni bir toplu taşıma kavşağı yapıldı. Bunun anlamı İngiltere'yi gezenlerin kolay biçimde diğer büyük şehirlere geçebilecek olmasıydı. Manchester Havalimanı şu anda İngiltere'nin 3. Büyük havaalanıdır.

Manchester Havalimanı, Manchester'ın merkezinden yaklaşık 17 km uzaklıktadır ve güneybatı bölümünde konumlanmıştır.

Birçok araçla havalimanına ulaşmak mümkündür; hangi araçla gidildiğine göre süre değişkenlik gösterse de ortalama 25-30 dakikada havaalanına varılabilmektedir.

Havalimanında 3 tane terminal vardır; hem uçuş hem de yolcu sayısı yüksek olan Manchester Havaalanı ‘nda iç/dış hat seferleri bulunur.

Manchester Havalimanı işleklik ve kalabalığına göre İngiltere'nin en büyük 3. havalimanıdır.

Tesislerde birçok kafe ve restoranlar yer alırken aynı zamanda alışveriş merkezleri de mevcuttur. çocuk oyun alanları 24 saat açıktır.

Herhangi bir sağlık sorununa karşı tıp merkezi sürekli açık tutulmaktadır.

İstasyonda bir bilet masası yer almaktadır ve bu servislerin tüm rotaları, fiyatları ile ilgili olarak ayrıntılı detay vermektedirler.

Arrow Cars ise havalimanı ile resmi olarak çalışan taksi şirketidir. Terminallerde masaları bulunmaktadır,

The Station denilen otobüs ve tren aktarma noktası havalimanında mevcuttur. Trenler genellikle merkeze ve kuzeye sefer düzenlerler. Merkezdeki Piccadilly İstasyonu'na havalimanından sık aralıkla kalkan servis hizmeti bulunmaktadır,

ücretsiz Otobüsler: Şehir merkezindeki ulaşımlarda kullanılan otobüslerdir. Bunlar metroshuttle olarak isimlendirilirler. Şehir merkezinde yer alan tüm duraklara ve istasyonlara uğrar. 3 tane hattı bulunmaktadır.

Hızlı Transit Tramvay: Altrincham, Bury ve Eccles'a kadar tramvay ile gidilebilir. Fiyatlar mesafeye göre değişebilir ama genel itibariyle €5-€7 arasındadır.

Tren: İki ana istasyondan tren seferleri düzenlenir. Mesafeye göre bilet fiyatı değişir. Ortalama olarak bilet fiyatı €5.20'dir.

Otobüs: Shudehill ve Piccadilly Gardens ‘dan dan otobüsler kalkar. Bilet fiyatı €4,20 ve €5,60 arasındadır.

Manchester Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white