Murtala Muhammed Havalimanı Uçak Bileti

30co

kapalı

16 Mayıs 14:06

Havaalanı

IATA

ICAO

Murtala Muhammed Havalimanı LOS DNMM

Murtala Muhammed Havalimanı Hakkında Bilgi

Lagos, Nijerya'nın en büyük şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda da başkenttir. Dünyanın en kalabalık ve yoğun nüfuslu yerlerinden birisidir. Kentin toplam nüfusu 21.324.000'dir. Kentte resmi dil İngilizce'dir. Ayrıca yerel lisanlar gündelik hayat içerisinde kullanılmaktadır. Şehirde para birimi olarak Nijerya Nairası kullanılmaktadır. Afrika'nın ticaret merkezi olan Lagos, son derece geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Modern yapıları ile dikkat çekmektedir. Kentte birçok gökdelen mevcuttur.

Murtala Muhammed Havalimanı, İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilmeye başlanmıştır. 1947 yılında hizmete açılan havalimanı, oldukça yoğun olan yolcu talebi karşısında bakıma alınmıştır. Bundan dolayı belli bir süre kapalı kalan havalimanı, daha sonraki aşamada tekrardan faaliyete geçmiştir. 1970'li senelerin ortasında kullanıma sunulan havalimanının ismi Nijerya devlet başkanından gelmektedir.

Havalimanı, daha önceki yıllarda yaşanan siyasi nedenlerden dolayı belli bir süre izin alamamıştır. özellikle ABD kökenli uçaklar buraya inmemiştir. 2001 senesinde ise bu durum ortadan kalkmıştır. Arik Air ve Aero Contractors gibi havayolu şirketleri, merkezlerini buraya taşımışlardır. Havalimanı, her sene artan yolcu kapasitesi ile dikkat çekmektedir.

Lagos uçak bileti sayesinde sorunsuz bir şekilde tamamlayacağınız yolculuktan sonra havalimanında verilen hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Havalimanı bünyesinde, araç kiralamak isteyen kişiler için özel bir bölüm vardır. Bunun yanı sıra banka ve ATM de mevcut olduğu için para çekebilir ya da parasal işlemlerinizi sorunsuz bir biçimde yapabilirsiniz. Döviz bürosu üzerinden para bozdurmak mümkündür.

Lagos uçak seferi sonrasında hizmet veren postane ile iletişim ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra havalimanı içinde tıbbi bir klinik de mevcuttur. Acil sağlık sorunlarında bu kliniğe gidebilir ve hizmet alabilirsiniz. Ayrıca havalimanında bagajların taşınması noktasında da verilen bir hizmet söz konusudur.

Havalimanında, yolcuların kent merkezine ulaşması için hizmet veren bir transfer otobüsü sistemi vardır. Bu sistem, otel merkezlidir. Büyük otellerin çok büyük bir kısmı havalimanında bulunan otobüsleri aracılığı ile yolcuları merkeze taşımaktadır. ücret ise gidilecek olan yerin uzaklığına göre değişiklik göstermektedir.

Kentte en popüler ve en yaygın olan ulaşım aracı otobüslerdir. Birçok otobüs hattı vardır. Bu otobüsler; NURTW Cooperative'e bağlıdır. Ayrıca lagbus adında bir şirket daha vardır. Otobüslerin en büyük avantajı ise İstanbul'daki metrobüsler gibi belli bir hat üzerinden gitmeleridir. Yani trafiğe girmeden, kendilerine ayrılmış olan yol ile taşımacılık yapmaktadırlar. Şehrin merkezinin yanı sıra adalara gitmek için de yine bu otobüsleri kullanmak mümkündür. Bilet satış noktalarının sayısı fazladır. Böylelikle istediğiniz zaman otobüs bileti bulabilirsiniz. En kısa süreli mesafe için 70 NGN ödemeniz gerekmektedir. En pahalı bilet fiyatı ise 120 NGN olarak belirlenmiştir.

Murtala Muhammed Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white