Okecie Havalimanı Uçak Bileti

10co

açık

23 Mayıs 07:27

Havaalanı

IATA

ICAO

Okecie Havalimanı WAW EPWA

Okecie Havalimanı Hakkında Bilgi

Avrupa'nın en turistik şehirleri listesine rahatlıkla girebilecek olan Varşova, Polonya'nın başkentidir.

Varşova'da kültürel, sosyal ve tarihi yerleri gezmek için alternatifler oldukça fazladır. Şehirde turistlerin en çok ilgi gösterdikleri alan Stare Miesto Meydanı'dır. Meydanda çok sayıda görülmeye değer yapı ve eser vardır; bunlar UNESCO tarafından da koruma altına alınmıştır.

Varşova, AB ülkesidir ancak diğer Avrupa şehirlerine kıyasla daha ekonomiktir.

Havalimanının açılması ilk olarak 1934 yılında gerçekleşmiştir. Alan 2. Dünya Savaşı'nda hasar görmüştür. 1945 yılından itibaren havaalanı yeniden inşa edilmeye başlanmıştır. 1969 yılına gelindiğinde ise yeni bir terminal açılmıştır.

1970 yılında ise havaalanı 1.000.000 yolcu sayısına ulaşmıştır. Komunist düzenin yıkılmasından 2 yıl sonra Terminal 1 inşa edildi. 2007-2008 yılında da Terminal 2 yapıldı.

2001 yılından itibaren havalimanın ismi Warsaw- Okecie'den Warsaw Frederic Chopin'e dönüştü. 2012 Euro UEFA Futbol şampiyonası için hızlı yenilenmeler gerçekleştirildi.

Şu anda havalimanı yıllık ortalama olarak 16.000.000'a yakın yolcuyu ağırlamaktadır.

Warsaw Frederic Chopin Havaalanı'nda wi-fi hizmeti ilk yarım saatte ücretsiz olarak kullanılabilir. Otelde toplantı ve konferans salonlarından yararlanılabilir.

Yemek alternatifleri hem Polonya hem de dünya mutfaklarından sunulmaktadır. Farklı restoranlar arasından seçim yapılabilir. Atıştırmalık tercih edenler için uygun yerler de bulunur.

Alışveriş yapmak isteyenlere tasarım mağazalarından hediyelik eşya dükkanlarına kadar birçok seçenek sunulmaktadır.

Sağlık açısından ihtiyaç duyulduğu anda havaalanının tıp merkezine başvurulabilir.

Havaalanında yolcu salonunun önündeki istasyondan otobüsler kalkar. MZA otobüsleri ile merkeze gidilebilir. Gece seyahati yapılıyorsa merkezdeki tren istasyonuna ulaşım sağlanabilmektedir. 188 ve 175 numaralı otobüsler de tercih edilebilir.

Havaalanında gelen yolcu salonu kısmında duraklar yer almaktadır. Farklı taksi firmaları hizmet sunmaktadır ama lisanslı olmaları önem taşımaktadır.

Havaalanından tercih edilirse araba kiralama yöntemi de kullanılabilir. Araba kiralamak için terminal içinde çeşitli bölümler yer almaktadır. 25-30 dakika içerisinde merkeze gidilebilir.

ZTM Varşova'nın toplu taşıma sistemini temsil etmektedir. Sistem otobüs, metro ve tramvayı içermektedir. Tren ulaşımı içinse farklı firmalar hizmet vermektedir.

Varşova'da şehir içinde çoğunlukla metro ve Otobüsler ön plandadır. Şehrin birçok bölgesine hatlar bulunmaktadır. Ekonomik alternatifler turistlere çekici gelmektedir. Turistik yerlere olan seferler nedeniyle de metro ve otobüsler çok sık kullanılırlar.

Varşova şehrinde bölgeler ikiye ayrılmıştır. Merkezi yerler için 1, daha uzak yerler içinse 2 numarası verilmiştir. Bilet fiyatları gidilecek bölgelere göre de değişkenlik gösterebilir.

Biletler öğrenciler için indirimlidir ancak mutlaka öğrenci kartının gösterilmesi gerekmektedir.

Okecie Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white