Pulkovo Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Pulkovo Havalimanı LED ULLI

Pulkovo Havalimanı Hakkında Bilgi

St. Petersburg kuzeydeki Venedik olarak gösterilmektedir; Avrupa'da en büyük 4. şehir olma ünvanına sahiptir. Nevsky şehrin en canlı ve işlek bölgesidir. Hem eğlence seçenekleri hem de çok zengin tarihi yapısı ile St. Petersburg dünyadaki en çok turist çeken yerler arasındadır.

St. Petersburg coğrafi özelliklerinden ötürü 18 saatlik gündüz dönemlerinin yaşandığı bir yerdir ve özellikle bu anı kaçırmak istemeyenler mayıs ve ağustos arasında şehri ziyaret edebilirler. UNESCO Dünya Mirası listesinde St. Petersburg'dan çok sayıda yer bulunur.

Pulkovo Havaalanı 1932 yılında hizmete girmiştir. 1936'da ise yeni bir terminal açılmıştır. 1941-1944 yılları arasında havaalanında Dünya Savaşı nedeniyle uçuş yapılamamıştır.

1949 yılında savaş esnasında meydana gelen sorunlar giderildikten sonra SSCB'deki 15 büyük şehre uçuş seferleri yapıldı. Havaalanının ilk ismi ise Shosseynaya'ydı. 1949'da yolcu sayısı 700.000 civarına yaklaştı.

1951'den sonra havaalanı geliştirilmeye devam etti. 1965 yılından itibaren havalimanında uluslararası uçuş seferleri de başlatılmıştır. 1973 yılında Pulkovo Havaalanı olarak ismi değiştirilmiştir. Yeni terminal de aynı dönemde açılmış oldu.

1990 yılına gelindiğinde yolcu sayısı 10.000.000'u buldu. 2006 ‘da ise bu rakam yarı yarıya düştü. Şu an için havaalanı senede 16.125.520 yolcuyu ağırlamaktadır.

Pulkovo Havaalanı'nda wi-fi hizmetinden yararlanılabilir. Hediyelik eşya bakmak isteyenler için mağazalar bulunmaktadır. Duty free mağazaları da terminallerde yer almaktadır.

Yolcular İrlanda barında keyifli zamanlar geçirebilmektedirler. Fast-food tarzı yemeği tercih edenler içinse terminallerde yeme yerleri bulunur. Kahve dükkanları, birçok çeşit yemek seçeneği sunan restoranlar da havaalanı içindedir.

Havaalanı içinde otel olmasa da çevresinde bulmak mümkündür. 3 tane business dinlenme alanı mevcuttur. Hem dış hatlarda hem iç hatlarda bu alanlarda çalışmak mümkündür.

St. Petersburg şehrinin merkezinde Moskovskaya Metro İstasyonu bulunur. 39A ve 39 numaralı otobüsler aracılığıyla havaalanından bu istasyona ulaşılabilir. Otobüs numarası 39A olan araç express özelliktedir ve duraklarda bekleme yapmaz. Bu nedenle seyahat süresi daha kısadır. Express otobüsün sefer aralığı 25-30 dakikadır. 39 numaralı otobüs ise 15-20 dakikada bir kalkmaktadır.

Terminalde birinci katta taksi merkezi bulunmaktadır. Lisanslı olmalarına dikkat edilmelidir.

Havaalanından çeşitli araba kiralama ofislerinden araba kiralayıp, merkeze rahatça gidilebilir.

St. Petersburg'da en çok kullanılan araç metrodur. Şehrin birçok yerinde metro bulunmaktadır ve bu araçla hem ekonomik hem rahat yolculuk yapılabilmektedir.

Metro için aylık seyahat kartları satılmaktadır. Bunlar tek biniş için daha ekonomik fiyata gelmektedirler. 1 aylık kartlarda her biniş normale göre daha ucuz olmaktadır.

Pulkovo Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white