Saint Exupery Havalimanı Uçak Bileti

31co

açık

21 Mayıs 18:32

Havaalanı

IATA

ICAO

Saint Exupery Havalimanı LYS LFLL

Saint Exupery Havalimanı Hakkında Bilgi

Lyon, Fransa'nın güneydoğu tarafında yer alan ve Rhône yönetiminin merkezidir. Rhône-Alpes bölgesinde yer alan Lyon şehri, konum olarak Marsilya ve Paris'in arasındadır. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan, Interpol ve Euronews merkezlerinin yer aldığı, ticaret ve sanayinin de geliştiği kentlerden biridir.

Lyon'da ilaç firmaları, bioteknoloji ve bilişim sektörü oldukça gelişmiştir. Moda ve sanatta öncü olan Fransız şehri, leziz mutfağıyla da Dünya'nın sayılı şehirlerinden biridir. Tarihi Roma dönemine dayanan kent, turizm açısından oldukça tercih edilen kent özelliklerine sahiptir.

Havaalanı, 12 Nisan 1975'te Başkan Valery Giscard d'Estaing tarafından açılmıştır. 1994 yılında LGV Rhône- Alpes yüksek hızlı tren hattı, Paris ve Marsilya'ya doğrudan tren ulaşımı sağlamak için havalimanına güzergah ekledi. Mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanan Gare de Lyon Saint-Exupery'nin fan şeklindeki gölgesi, havalimanının en önemli mimari özelliğidir. 

1997'den bu yana havaalanı, Air France Havayolu için bir odak şehir olmuştur. Havalimanı ilk olarak Lyon Satolas Havalimanı olarak adlandırılıyordu, ancak 2000 yılında havaalanı ve tren istasyonu Lyonnais havacılık öncüsü ve yazar Antoine de Saint-Exupery'nin doğumunun 100. yıldönümünde yeniden adlandırıldı. 

Lyon kentine ulaşımlarda kullanılan uluslararası havalimanı, Lyon-Saint Exupery Havalimanı'dır. Lyon uçakbiletiyle avantajlı seyahat gerçekleştiren yolcular, Fransa'nın diğer bölgelerine ve Avrupa seyahatlarine yine bu havalimanından ulaşım sağlayabilirler.

Havalimanında 3 adet terminal bulunur. Yurt dışı yolcuları için Duty Free mağazaları, alışveriş alanları, hediyelik eşya dükkanları, butikler ve giyim mağazaları ile çok sayıda seçenek bulunuyor.

Yemek alanlarında Fransız mutfağının özel lezzetlerini sunan restoranlar ve kafeler yer alıyor. Fast food, büfeler, içecek ve kahve barları gibi çok sayıda alan yer lıyor.

çocuklar için oyun alanları, oyuncakçı ve bebek bakım üniteleriyle hizmet veriliyor. Havalimanı tamamında ücretsiz internet, postane ve kırtasiye bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası satışlar ile gazete- dergi ve kitap bayileri yer almaktadır.

Havalimanı civarında konumlanan şehir otelleri ile konferanslar ve iş organizasyonları için çok sayıda donanımlı salonlar bulunmaktadır.

Trenler günlük olarak limandaki TGV istasyonundan Fransa'daki 15 şehre ve kuzey İtalya'ya ulaşım sağlıyor. Trenin gittiği şehirler arasında Paris, Marseille, Avignon, Turin ve Milan bulunuyor.

Tramvaylar her 15 dakikada bir ve 06:00 -00:40 saatleri arasında hizmet sağlar,

Lyon şehir içi ulaşımlarda günlük bilet uygulaması sağlanıyor. Tek binişlik ya da günlük kullanımlar ile 5,5 Euro ile tüm gün ulaşım araçları kullanılabilir. Tramvay, metro, tren ve otobüslerle kent içinde ulaşım sağlanır fakat en çok tercih edilen ulaşım aracı, Lyon'da metrodur.

Saint Exupery Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white