Tiflis Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Tiflis Havalimanı TBS UGTB

Tiflis Havalimanı Hakkında Bilgi

Gürcistan'ın başkenti olan Tiflis ya da orijinal ismiyle “Tbilisi”, adını Gürcüce'de sıcak manasına gelen tbili kelimesinden almaktadır. Yaklaşık 1,5 milyonluk nüfusa sahip olan kent Gürcistan'ın güneydoğusunda yer alır. 5. yüzyılda kurulmuş olan Tiflis içerisinde Sovyet mimarisinin izlerini çokça görmek mümkündür. Şehrin eski bölgesi, dar sokakları ve eskimiş, bahçeli ve büyük ahşap evleri ile kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Gürcistan ile Türkiye arasında yapılan anlaşma gereğince vizesiz olarak gidebileceğiniz Gürcistan'a girişlerde pasaportunuzun olması zorunluluğu da bulunmamaktadır. Sadece Türkiye Cumhuriyet nüfus cüzdanınız ile ülkeye giriş yapabilmeniz mümkün.

Biletall.com'dan alabileceğiniz Tiflis uçak bileti ile kente hava yolu ile ulaşabilirsiniz. ülkemizden Tiflis'e düzenlenen uçak seferleri sadece İstanbul'dan yapılmakta olup, diğer şehirlerimizden İstanbul aktarmalı olarak Tiflis'e uçabilirsiniz. İstanbul-Tiflis uçak yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Tiflis Uluslararası Havalimanı, Gürcistan'ın başkenti ve büyük şehri olan Tiflis'in 17 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. 1952 yılında inşa edilen ilk terminal binası V. Beridze tarafından dizayn edilmiştir. 1981 yılında Sovyetler Birliği içerisindeki cumhuriyetler ile Tiflis arasında uçuş merkezi haline gelmiş ve yılda hizmet verdiği 1.478.000 yolcu ile Sovyetler Birliği'nin büyük 12. havalimanı konumuna gelmiştir. 1998 yılında Tiflis Havalimanı'nı kullanan yolcu sayısı 230.000'e kadar düşmüş olsa da daha sonra yapılan yatırımlar ile günümüzde yılda 3,8 milyon yolcunun kullandığı bir havalimanı haline gelmiştir.

2005 yılında işletmesini TAV Havalimanları'nın alması ile yeniden yapılanma süreci içerisine giren havalimanında, 2007 yılında oldukça modern tarzda mimari ile inşa edilen yeni terminal binası hizmete girmiştir. Aynı zamanda havalimanı ile kent merkezini birbirine bağlayacak bir demir yolu hattı ile havalimanı içerisinde bir de tren istasyonu inşa edilmiştir.

Tiflis uçak bileti alarak yapmış olduğunuz uçak yolculuğundan sonra indiğiniz Tiflis Uluslararası Havalimanı'nda yolcuların tüm temel ihtiyaçlarını karşılayan hizmetler sunulmaktadır. İçerisinde barındırdığı banka, ATM'ler ve döviz bürosu sayesinde öncesinden döviz hazırlamanıza gerek yok. Son yıllarda Türkiye'den de oldukça fazla turist tarafından ziyaret edildiği için havalimanındaki döviz bürolarında Türk Lirası bozdurabilirsiniz.

Biletall.com'dan ucuz Tiflis uçak bileti alarak havalimanına inen yolcuların şehir merkezine ulaşmak için farklı alternatifleri bulunmakta olup bunlar otobüs, tren, taksi ve araç kiralama olarak belirtilebilir.

Tiflis Uluslararası Havaalanı'ndan Tiflis kent merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz araçlardan birisi otobüstür. Oldukça ekonomik olan bu otobüsler aynı zamanda gece saatlerinde de 30-40 dakikada bir sefer düzenlediği için havalimanına gelen yolcular tarafından oldukça sık tercih ediliyorlar.

Havalimanından şehir merkezine giden otobüsün numarası 37'dir. Gece saatlerinde ise 137 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Bu otobüsler sizi Samgori (metro aktarma durağı), Avlabari, özgürlük Meydanı, Rustaveli, Cumhuriyet Meydanı, Tamar Köprüsü rotasını takip ederek Vagzal isimli ana tren garına kadar ulaştırıyor. ücreti şehir içi otobüs ücreti ile aynı olan 0,5 GEL tutarındadır. Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürmekte.

Dünyanın her yerindeki havalimanlarında olduğu gibi Tiflis Havalimanı'nda da sizi dilediğiniz yere götürmek için bekleyen taksiler mevcuttur. Terminal çıkışlarında bekleyen ve resmi taksiler olan beyaz taksilere binmenizi, ayrıca taksiye binmeden 25 Lari olan kent merkezine ulaşım ücretini netleştirmenizi önemle tavsiye ederiz.

Eğer kentte bir süre kalmayı planlıyorsanız dilediğiniz gibi şehri gezebilmeniz adına havalimanında hizmet veren firmalardan araç kiralayabilirsiniz. Gürcistan içerisinde 1 litre benzin fiyatı ortalama 2,40 GEL civarındadır.

Gürcistan'ın başkenti ve büyük şehri olan Tiflis'te ulaşım imkanları da oldukça gelişmiştir. Şehir sakinlerinin kent içerisinde ulaşım için sık olarak kullandığı ulaşım aracı trenler olmaktadır. Trafiğe takılmadan hızlı ve konforlu bir şekilde şehrin tüm önemli noktalarına ulaşım imkânı sunan trenler aynı zamanda oldukça ekonomiktir.

flight
ba-favicon-white