Venezia Tessera Havalimanı Uçak Bileti

29co

kapalı

27 Mayıs 15:48

Havaalanı

IATA

ICAO

Venezia Tessera Havalimanı VCE LIPZ

Venezia Tessera Havalimanı Hakkında Bilgi

Venedik dünyanın en meşhur ve büyüleyici yerleri arasında bulunmaktadır. Yüksek oranda turist çeker. 400 civarlarındaki köprüsü ve meşhur kanalları ile oldukça çekici bir görünüme sahiptir. Venedik'te aynı zamanda 117 tane ada vardır.

Venedik'in en çok bilinen unvanlarından biri de “Kanalların Şehri”'dir. Rönesans döneminin en önemli yerlerinden biri olarak Venedik'te sanat ve mimari çok gelişmiştir. Birçok sanat eseri bulunmaktadır. Entelektüel kesimin ve sanatçıların da yoğun ilgisiyle Venedik kültürel olarak kendini geliştirmeyi başarmıştır. Venedik'te gondol gezileri yapmak ise gerçek bir keyif!

Havaalanın açılışı 1960 senesine dayanmaktadır. çoğu İtalyan havaalanında olduğu gibi bu havalimanı da ismini tarihteki ünlü bir İtalyan isimden almıştır. ünlü kaşif Marco Polo Venedik'te 1254-1324 yılları arasında yaşamıştır.

Havalanın en üst katında ofisler bulunurken, en alt katında ise giriş bölümü ve sonrasında check-in kısımları vardır. VIP salonları da dahil edildiğinde tek terminalli olan havaalanı 4 bölüme ayrılmış gibi değerlendirilebilir. Terminal 3 katlıdır.

Yıllar içinde terminallerini geliştirip modernleştiren Venedik Marco Polo Havaalanı İtalya'daki en işlek 4. havalimanı olma özelliğine sahip olmuştur. 2015 yılında 9 milyon yolcu sayısına ulaşan havaalanının 2012 yılında terminali geliştirilmiş ve daha da modernleştirip tekrardan hizmete sunmuştur.

Şu an itibariyle yıllık yolcu sayısı 10.000.000'u geçmektedir. Uçuş trafiği de 93.000 civarlarına yaklaşmaktadır.

Marco Polo Havaalanı, Venedik'teki iki havalimanından biridir. Diğerine kıyasla daha işlek olarak kullanılmaktadır ve İstanbul'dan kalkan uçaklar da genellikle bu havaalanına iniş yaparlar.

Marco Polo Havaalanı'nda yemek ve yiyecek mekanları kısıtlıdır. İtalyanların meşhur espressoları için özel barlar mevcuttur. Self-service restoranlar da tercih edilebilir.

Havaalanında otel bulunmamaktadır ancak çevresinde alternatifler vardır. Alışveriş yapılabilecek çeşitli mağazalar havaalanında konumlanmıştır; bunlar daha çok giden yolcu bölümünde yer alırlar.

İnternet kioskları ve wi-fi hizmetinden de yararlanılabilir.

ATVO ve ACTV otobüsleri kullanılabilir. ATVO otobüsleri aracılığıyla 20 dakika içinde Piazzale Roma'ya varılabilir. ATVO sefer aralıkları 20 dakikadır. ACTV otobüsleri ise 40 dakikada merkeze gider.

Deniz taksiye göre daha ekonomik bir seçenektirt Bu taksiler en az 2 kişiliktir. Deniz taksi için bilet gidiş-dönüş olarak alınabilir; bu şekilde fiyatta indirim yapılmaktadır.

Terminalden çıkıldığında deniz otobüsü için tabela yönlendirmeleri görülmektedir. özellikle San Marco civarına giden yolcular için daha iyi bir ulaşım aracıdır. Direkt gidiş vardır; aktarma yoktur. Gidilen yere göre fiyatlar değişmektedir.

Venedik'in içinde deniz ulaşımı yapılmaktadır. Bisiklet kullanıma dahi izin verilmemektedir. Turistler de kanallar şehrini bu yolla gezmeyi oldukça cazip ve romantik bulmaktadırlar.

Deniz otobüsleri Venedikliler için ekonomiktir ve sıkça kullanılmaktadır. Kanallarda dolaşıldığı için kara ulaşımına göre deniz yolculukları daha uzun sürmektedir.

Gondollar Venedik'le özdeşleşmiştir ve turistlerin en çok ilgi gösterdiği araçlar arasındadırlar. Gondol turunun yarım saati gündüz €80 gece ise €100 ‘dur.

Venezia Tessera Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white