Kiev Uçak Bileti

Kiev Hakkında Bilgiler

Ukrayna'nın başkenti olan Kiev, tarihi dokusu ve muhteşem doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Huzurlu zaman geçirilebilecek bu şehir turizm faaliyetlerinin oldukça yoğun yapıldığı yerlerden bir tanesi.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam eden şehrin oldukça eski bir tarihinin olması da ilgiyi artıran nedenler arasında sayılmaktadır. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Ukrayna'nın başkenti için seçilen bu ad, halk tarafından hızlı şekilde kabul görmüştür. Halkın bu isim üzerinde uzlaşmasının sebebi ise ismin Orta çağ dönemindeki efsanelere dayanıyor oluşudur. Bağımsızlıktan önceki dönemde yaşanan sömürge durumunu çağrıştırmayan bu isim her dilde rahatlıkla söylenebiliyor. ülkede resmi dil olan Ukraynaca'nın yanında Rusça yaygın konuşulan dildir.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin yıkılması, komünizm rejiminin sona ermesinin ardından dağılan Demirperde ülkelerinin kalıntılarını Rusya'da görmek mümkündür. Rusya oldukça uzun bir dönem dışarıya kapalı bir ülke olması nedeniyle turizm açısından gelen turistlerin sorun yaşayabileceği ülkelerden bir tanesi. Kiril Alfabesini kullanan ülkede, dünyada çok konuşulan dil olan İngilizceyi bilen Rus sayısı oldukça az. Bunun yanında Ukrayna'da genç nüfusun büyük çoğunluğu İngilizce bilmekte ve konuşmakta.

Turistik geziler sırasında sorun yaratabilecek bir problem olan dil sorunu böylece Ukrayna'da problem olmamaktadır. Henüz 27 senedir bağımsız olan Ukrayna, modern çağa ayak uydurmuş ülkeler arasında yer almaktadır. Turizm sektöründe sağladığı başarılar da bunun bir göstergesi. Dinyeper Nehri'nin iki yakasına konuşlanmış şehrin nüfusu son yapılan sayımlara göre 3,5 milyondur.

ülkedeki demir yolu ağının merkezinde bulunması Kiev'i önemli bir konuma getirmektedir. Dünya'nın güvenli bölgelerinden olan Kiev'de suç işlenme oranı düşüktür. Bu da gezilerde turistlere güven vermektedir. Büyük suçların işlenme ihtimalinin düşük olduğu Kiev'de, hırsızlık, dolandırıcılık ya da gasp gibi küçük çaplı suçların işlenebildiği bilinmektedir. Turistlerin bu şehirde her ne kadar güvenli de olsa değerli eşyalarını korumaları gerekmektedir.

Kiev'e gitmek için vize başvurusu yapılması gerekmiyor. Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan turizmi canlandırmayı amaçlayan bazı anlaşmalar sayesinde belirli dönemlerde iki ülke arasındaki geçişlerde pasaport da aranmıyor.

Türk vatandaşlarının şehre giriş esnasında nüfus cüzdanlarının yanlarında olması yeterli olmakta. Şehre gidilecek tarihin belli olması durumunda önceden yapılacak kısa bir araştırmayla hangi belgelere sahip olunması gerektiği anlaşılabilir. Gitmeden önce herhangi bir sigorta şirketiyle anlaşma yapılarak özel seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmekte. Bu sayede ülkede geçirilecek zamanda gerçekleşebilecek olası bir sağlık probleminde tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Kiev Havalimanları

flight
ba-favicon-white