Odessa Uçak Bileti

Odessa Hakkında Bilgiler

Odessa şehri Ukrayna'nın kalabalık 4. şehridir. Karadeniz Bölgesi'nin kuzeybatısında bulunan ve önemli turizm merkezlerinden biri olan Odessa, ülkenin ulaşım ve liman merkezi olarak da kabul edilmektedir. Şehir, çok kültürlü bir yapıdadır. Karadeniz'in incisi şeklinde nitelendirilen Odessa, Güney Palmyra olarak da adlandırılmaktadır.

Odessa, küçük bir tatar yerleşimi olarak kurulmuştur. 1440 yılındaki Kırım hükümranlığı sırasında 1. Giray tarafından resmiyet kazandırılarak yerleşime açık hale getirilmiştir. Odessa, ilk kurulduğu zamanlar "Hacıbey" ismi ile anılmaktaydı. Kırım hükümranlığından sonra Litvanya tarafından istila edilerek kontrol altına alınan şehir, 1529 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine dahil edilerek 1792 yılına kadar bu egemenlik altında kalmıştır.

çariçe Büyük Katerina tarafından 1794 yılında yayınlanan bir kararname ile yeniden kurulan Odessa, 1819-1885 arasında ücretsiz hizmet veren bir liman şehri olmuştur.

Odessa denildiğinde ilk olarak akla deniz, eğlence ve tatil gelse de, şehrin kültürel zenginliğinin de turizm açısından son derece önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir.

Odessa, Ukrayna'nın geneli düşünüldüğünde oldukça ucuz bir şehirdir. Bu nedenle dünyanın her tarafından şehre turist akını olmaktadır.

Odessa Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Odesa Havalimanı

Tüm Şehirlere Uçak Biletleri

flight
ba-favicon-white