Zaporozhye Uçak Bileti

Zaporozhye Hakkında Bilgiler

Ukrayna'da Dinyeper Nehri'nin kenarında bulunan Zaporozhe küçük sakin bir şehirdir. Türkçede bilinen ismi ise Zaporijya olarak isimlendirilir. 1921 yılında bu ismi almıştır daha önce ise Alexandrovsk olarak bilinmekteydi.

Sahil kenarını baştan sona kaplayan şehir genel olarak sanayi ve yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Gece hayatının düşük olduğu fakat ülkenin en önemli birkaç gece mekanının burada olduğu bilinmekte. Demir yoluna önem veren şehirde Motor-Sich isimli uçak motoru fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrika şehirdeki en büyük çalışma alanı olarak bilinir. Birçok Ukraynalı bu fabrikada çalışarak geçimini sağlamaktadır.

2014 yılında Yevromeydan hareketi sırasında 4.500 protestocu ülke başkanına karşı eylemler düzenlemiştir. Avrupa Birliği anlaşmasını imzalamayan Başkan, o bölgedeki işsiz kişilerin hedefi olmuştur. Büyük bir iç çatışma yaşayan ülkeye Rusya müdahale etmiştir.

Şehir hakkında şaşırtan bir gerçek ise burada yaşayanların Türkleri çok sevmesidir. Ukrayna geneline bakıldığında Zaporijya'da yaşayan kişiler Türkler gördüğünde çok mutlu oluyor ve tanışmak, sohbet etmek için hemen yanına geliyor. Türk olduğunuz öğrendiklerinde size yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

Zaporozhye Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Zaporizhzhia Havalimanı
flight
ba-favicon-white